90 te koken 1) en ter verbetering van den smaak er thee aan toe te voegen. De zieken werden verpleegd in de pasangrahan, een zeer goed gebouw, dat echter te weinig ruimte aanbood tot behandeling en verpleging der lijders De Officier van Ge zondheid der 2de klasse A. L. Schenk nam den geneeskundigen dienst waar, daarin bijgestaan door 3 Europeesche en 1 Inlandsch ziekenverpleger, terwijl 1 Europeesch en 1 Inlandsch soldaat ziekenverpleger waren gedetacheerd te Peratak Napal, een voor uitgeschoven post op den verbindingsweg van Tapan naar Korintji Bij eene vergadering door den Chef van den Staf belegd, wer den de plannen voor de expeditie besproken. De twee compagnieën van het 16e Bataljon te Padang-Pan- djang zouden in 3 afdeelingen van Padang naar Pasir Ganting worden overgebracht met de „Condor" zoodra de Chef van den Staf berichtte, dat de voorbereiding voldoende gevorderd was. De expeditie-commandant met den Staf, de Officier van Gezond heid der le klasse Wijga met het hospitaalpersoneel zouden zich bij het eerste echelon aansluiten De troepen zouden daags na aankomst te Pasir Ganting naar Indrapoera marcheeren, daar overnachten en door de zorg van het civiel bestuur gevoed worden, den volgenden dag doorgaan naar Tapan om verder in 4 dagen den marsch naar Korintji te maken. De militairen van het afsluitingsdetachement, ruim één com pagnie sterk, in hoofdzaak Inlanders afkomstig van het 17e Bataljon te Padang, zouden de posten op de communicatie lijn bezetten. De dwangarbeiders zouden voor een deel over de posten- verdeeld worden voor den transportdienst, die op de volgende wijze zou ingericht worden: de dwangarbeiders van eiken post zouden loopen in twee richtingen, nl. de helft in de richting van Korintji om vivres te brengen, de helft in de richting Tapan om vivres te halen, beide zouden gaan tot hal verwegen den naast- 1) Alhoewel dit laatste wel nergens te velde zal mogen worden nagelaten, zoo verdient het bovendien aanbeveling, om al dadelijk bij de inrichting van een bivak, dat waar schijnlijk voor langeren tijd betrokken zal worden, te trachten (door het graven van putten of het slaan van nortonpompen) drinkwater te verkrijgen, dat meer betrowbaar is dan rivivierwater en dat niet eerst mechanisch gereinigd behoeft te worden. Immers, waar het water, alvorens bruikbaar te zijn, eene bewerking moet ondergaan, bestaat er grooie kans, dat die noodige voorzorgen nu en dan niet genomen zullen worden. Bij de uitrusting van eene expeditie ware daarom meer dan tot dusver de wenschlijkeid van het meenemen van materieel voor nortonpompen te overwegen. D.v.O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 200