91 bijzijnden post, waar de vivres zouden worden overgenomen. Deze regeling komt het ziekenvervoer ten goede, daar er in de richting Korintji, Tapan steeds onbevrachte dwangarbeiders loopen, die dan voor het transport van zieken kunnen gebezigd worden. Gewenscht werd het geacht om zoo spoedig mogelijk naar Korintji op te rukken met een groot deel van de militairen van het afsluitingsdetachement, teneinde de posten van de communi catielijn te bezetten, deze van dwangarbeiders en vivres te voorzien en den transportdienst te doen aanvangen, opdat de mobiele colonne spoedig zou kunnen volgen en op eiken post logies en eten gereed vinden. De uitrusting van militairen en dwangar beiders was echter nog niet in voldoende hoeveelheid aanwezig, speciaal wollen dekens waren niet aangekomen 1). Deze werden dringend noodzakelijk geacht met het oog op het koude klimaat der posten om bij minder goede huisvesting en mogelijk onvoldoende voeding, zooals dit aanvankelijk bij de terreinmoeilijkheden van de communicatielijn te verwachten was, ten minste voor een goede nachtelijke bedekking te kunnen zorg dragen. Verder werd de extra-verstrekking van thee als dorstlesschend middel noodzakelijk geacht tot een hoeveelheid van 0,005 per man en per dag, niet alleen aan Inlandsche militairen en dwang arbeiders maar ook aan de Europeanen boven de hoeveelheid hun als genotmiddel bij tarief toegestaan, ten einde het uit een hygiënisch oogpunt noodzakelijk geachte gebruik van gekookt water te bevorderen door het in den vorm van slappe thee smakelijk te maken. Deze wijze van handelen verdient wellicht de voorkeur boven alle zuiveringsmethoden van verdacht water, daar door het koken zoo noodig na eenvoudige filtratie door een geïmpro viseerd filter b. v. een schuinstaand petroleumblik met een opening in een der hoeken, bedekt door een laag watten zoo als herhaaldelijk geschiedde het water bacteriënvrij wordt, (1) De uitrusting der dwangarbeiders was tegelijk met hen te Pasir Ganting ont scheept, doch het ontbrak den Intendant der expeditie aan tijd om de goederen voor het vertrek vandaar uit te reiken. Eerst 24 Mei bereikten de eerste prauw en met voorraden voor de Intendance en den Geneeskundigen Dienst Tapan, waar de ontpakking boven dien groote moeilijkheden opleverde, omdat de verschillende magazijnen nog niet waren voltooid. D.v.O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 201