92 er bijna altijd te velde gelegenheid is water te koken, geen moeilijk te vervoeren utensiliën behoeven meegenomen te worden en er bij mindere militairen geen tegenwerking is te wachten, daar zij thee, al is het ook slappe thee, boven water verkiezen. Ten slotte werd in overweging gegeven reconvalescenten of tijdelijk minder valide militairen van de mobiele colonne te doen overgaan bij de bewakingsdetachementen op de commu nicatielijn en ze te vervangen door physiek geschikten van daar, waarbij dan de minder inspannende diensten en het koude klimaat van de hooggelegen posten gunstig zouden kunnen wer ken tot volledig herstel met het gevolg, dat misschien de eva cuatie langs de moeilijke communicatielijn beperkt zou worden. Hetzelfde zou kunnen geschieden met de dwangarbeiders, die c. q. tijdelijk voor lichtere diensten in aanmerking komen. Dit algemeen principe vond instemming. Het bivak te Tapan, bestemd voor troepenverblijf, hospitaal, apotheek, stapelmagazijn enz. reeds in aanbouw, lag op een open, vrij hooggelegen (banjervrij) terrein aan de rivier, ter plaatse waar laadprauwen, die met militaire goederen van Pasir Ganting kwamen, konden aanleggen. De afvoer van faecaliën en keukenvuil was door de nabijheid van de rivier voldoende verzekerd. Door vertrek der genietroepen op den 22en ondervond de voltooiing van het veldhospitaal vertraging. Dien dag vertrokken evenzeer alle beschikbare dwangarbeiders, bevracht met vivres en bestemd voor Peratak Napal, den eersten reeds bezetten post van de communicatielijn. Dit transport ondervond veel tegenspoed door hoogen waterstand in de rivieren, die doorwaad moesten worden en kon dien dag niet verder komen dan Loeboek Bergaloeng, halfweg Tapan en Peratak Napal, waar 2 houten loodsen staan bestemd voor doortrekkende Korintjiërs. 's Avonds kwam bericht, dat er veel zieken waren, die niet verder konden, waarom den volgenden dag een Europeesch korporaal-ziekenverpleger met 4 tandoes, een tasch voor ziekenverplegers, een kleinen voorraad van de meest gebruikelijke medicijnen en de noodige dwangar beiders, daarheen gezonden werd. Eerst een dag later kwam hij terug met 2 zieken in tandoes en 17 loopende minder ernstig ongesteld, ten gevolge van vermoeidheidhet transport der zware zieken was zeer bezwaarlijk geweest.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 202