93 Inmiddels was de Officier van Gezondheid Utermöhlen na alle medicijnkisten met de prauwen verzonden te hebben, te Tapan aangekomen met hospitaalpersoneel, terwijl hij de zieken per prauw 1) naar de ziekenzaal te Tapan ter behandeling had op gezonden onder toezicht van een Europeesch soldaat-ziekenver pleger, die na een reis van ruim drie dagen hunne bestemming bereikten. De eerste prauwen met medicijnen en goederen van de Intendance waren reeds aangekomen voordat de verschillende loodsen voldoende ingedekt waren om de goederen op te bergen, waardoor de opbewaring slechts zeer gebrekkig kon plaatsheb ben in en onder huizen, die van de bevolking gehuurd werden; het gaf veel moeilijkheden de voor eerste uitrusting noodige artikelen te ontpakken. De Chef van den Staf rukte den 27sten Mei met een colonne op, waarbij werden ingedeeld de Officier van Gezondheid Uter möhlen, 1 Europeesch, 1 Amboineesch soldaat-ziekenverpleger met een verbandmand in 4 mandjes gesplitst, een medicijntasch, een tasch voor Officieren van Gezondheid, 2 tasschen voor zie kenverplegers en 4 tandoes met 10 dragers. Elke tandoe werd voorzien van een leege stroozak en een hoofdkussen, die gebruikt konden worden tot het vervaardigen van hulptandoes en verder tot beschutting van de zieken tegen direct zonlicht en in een bivak, met alang-alang gevuld, als stroozak en hoofdkussen zou den kunnen dienen. Aan elke tandoe waren opgehangen twee rotanmandjes met 4 vierkante flesschen gevuld met thee. Er waren geen dwangarbeiders beschikbaar voor de tandoes, waarom vrije koelies werden ingehuurd, die echter voor tandoe- vervoer totaal onbruikbaar bleken, omdat zij op het hoofd en op den rug, niet op de schouders droegen. Eerst te Loeboek 1) De prauw, waarmee het zieken vervoer van I'asir Ganting naar Tapan plaats had» was een groote laadprauw met platten bodem en een dakbedekking van atap. Van verdere inrichting was toen nog geen sprake, daar de inventarisgoederen van het hospitaal nog niet aangekomen waren. Larer werden voor het ziekenvervoer van Tapan naar Tasir Ganting de grootste land- prauwen gebezigd met platten bodem en atap-dakbedekking; aan stuur-en bakbooid waren houten banken geplaatst, waarop de zieken konden zitten, terwijl in het midden nog ruimte voldoende overbleef voor de zieken, die op brancard-veldbedden of bultzakken vervoerd moesten worden. In de pra-.w waren verder inodore toestellen geplaatstde noodige voedingsmiddelen, extra-voeding, limonade, drinkwater enz. werd van uit Tapan medegegeven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 203