94 Bergaloeng kwamen dwangarbeiders beschikbaar ook voor de tandoes. Te Peratak Napal zouden de daar gedetacheerde ziekenver. plegers zich bij de colonne aansluiten. De oprukkende colonne zou voortgaan tot in Korintji; op elk der posten zouden troepen achtergelaten worden en wel te Peratak Napal een groep, te Peradon-tinggi een groep, te Pemoen- tjoek Boekit Gedang een sectie en te Baroeng-Baroeng Talang of elders in Korintji een peloton. De Chef van den Staf zou op de laatste plaats de mobiele colonne, waarvan de eerste afdeeling den 29sten Mei van Padang vertrok, afwachten om daarmee verder Korintji in te rukken. Daar slechts een klein gedeelte van het hospitaalpersoneel te Tapan was aangekomen, werd een deel van den Staf der verbandsectie en één verbandgroep aan de colonne toegevoegd, om deze later voltallig te maken. De posten zouden voorloopig zonder geneeskundig personeel blijven en door den Officier van Gezondheid voorzien worden van verbandmateriaal en een kleinen voorraad van de meest gebruikelijke medicijnen. De gezondheidstoestand te Tapan was gunstig; de ziekenzaal lag vol dwangarbeiders 1), die klinische behandeling behoefden. De minder ernstige zieken werden in het kwartier behandeld, ten einde overvulling van de ziekenzaal te voorkomen. Aan de Officieren van Gezondheid werd gewezen op de wen- schelijkheid, zich ook gedurende den verderen duur van de expeditie daaraan te houden en wel, minder ernstige zieken of reconvalescenten in het kwartier te behandelen, respectievelijk lichten dienst te laten verrichten om de meer valide militairen enz. steeds beschikbaar te hebben. Zoo zijn o.a. de dwangarbeiders, bij de ziekenzaal werkzaam, steeds reconvalescenten, die, zoodra zij weer krachtig genoeg zijn, hun gewonen dienst hervatten. 1) De pasangralian te Tapan als ziekenzaal in gebruik bood te weinig ruimte aan. Er konden 15 zieken op stroozakken op den houten vloer (het huis was op palen gebouwd) plaats vinden. Deze ziekenzaal lag vol met dwangarbeiders, voor een groot deel afkomstig van de toen reeds vooruitgeschoven post Peratak Napal, voor een deel opgenomen wegens uitputting na den zwaren marsch van Pasir Ganting naar Tapan; slechts enkelen waren uit het garnizoen Tapan in de ziekeninrichting opgenomen. De dagelijksche ziekenrapporten bewezen verder, dat de gezondheidstoestand te Tapan gunstig was.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 204