95 Te Pasir Granting werden steeds eenige bedden en andere fournituren gereed gehouden voor de zieken, die op hun reis naar Padang één nacht daar logeeren; de overige fournituren en het personeel van de ziekenzaal aldaar kwamen dus ter be schikking. De vaste ziekenzaal te Pasir Ganting toch had geen reden van bestaaner waren daar slechts enkele militairen ter bewa king; de te evacueeren zieken maken de reis van Tapan daarheen per prauw in 10 uur 1) en behoeven dus hoogstens één nacht daar te logeeren, indien te Tapan tijdig bericht wordt ontvangen van de komst der boot, wat zeer goed mogelijk is, daar te Tapan een veldpost- en telegraafkantoor zal geopend worden. Daar het bivak te Tapan nog niet gereed was, leverde het ontpakken van geneesmiddelen veel bezwaar op; ten einde deze aan de posten te kunnen verstrekken, werd er speciaal op aan gedrongen, de apotheek gereed te maken. Bijna dagelijks kwa men enkele zieke dwangarbeiders van de posten, die, onder ge leide van militairen, Tapan loopende bereikten en daar in het kwartier behandeld werden wegens koorts, lichte buikaandoe ningen of lichaamszwakte. Einde Mei kwam de Expeditie-commandant met Staf en troe pen te Pasir Ganting aan. Den Officier van Gezondheid der lste klasse Wijga, die met al het hospitaalpersoneel voor Ko- rintji bestemd medekwam, werd opgedragen te Pasir Ganting voor- loopig te blijven, bij elk échelon, dat vandaar vertrok, zieken verplegers voorzien van één taseh en, zoo mogelijk 2 tandoes, in te deelen en met de rest van het personeel zich aan te slui ten bij de voorlaatste troepenafdeeling om dan één dag te Tapan over te blijven en met het laatste echelon naar Korintji te gaan daar hij bestemd was om op te treden als Chef van de op te richten ziekeninrichting aldaar. 1) De weg van Tapan naar Pasir Ganting was van dien aard, dat er aan vervoer van zieken met raderbaren de Mooy of lichte ziekenkarren niet te denken was. Alleen het gedeelte van Indrapoera tot aan Moeara Sako, een afstand van Hh 3 paal, was een goede grintweg, terwijl het gedeelte Moeara Sako tot Pasir Ganting, 6 paal, bruikbaar zou geweest zijn. Het ziekenvervoer over die trajecten per raderbaar te doen plaatsgrijpen, zou niet tot bespoediging van het vervoer geleid hebben, daar de tocht stroomafwaarts per prauw vrij snel plaats had, vooral toen de prauwen ongeveer halfweg met een stoomsloep werden afgehaald.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 205