96 Opmarsdi naar Korintji. Dagelijks van af 31 Mei tot en met 4 Juni kwamen troepen te Tapan aan, die daar overnachtten om den volgenden dag naar Korintji te vertrekken. Slechts enkele militairen moesten ach terblijven, o.a. wegens vermoeidheid. Alle militairen waren van buikbanden voorzien en dekens waren er toen in voldoend aantal aanwezig om ze aan allen te verstrekken. Yan den officier van gezondheid Utermöhlen kwam bericht, dat de colonne van den Chef van den Staf na ruim 4 zeer ver moeiende dagmarschen den len Juni Kota Limau Saring in Ko rintji bereikt had; de weg was uiterst moeilijk en niet voor tandoevervoer geschikt. De algemeene gezondheidstoestand was goed, alleen kwam er, vooral onder de dwangarbeiders, buikziekte voor, wat aan de koude, nu en dan gepaard met regen, en voor een deel zeker aan het gemis van wollen dekens, die 4 dagen later daar aankwamen, toegeschreven werd. De troep had een oordbivak betrokken, en vond een goed onderkomen in de huizen, die van hout opgetrokken en met sirappen gedekt waren. Een dier huizen werd ingericht tot ziekenzaal, waar reeds eenige buiklijders verpleegd werden. Den 3en Juni kwam de Officier van Gezondheid Wijga te Tapan aan en kreeg opdracht op de plaats, die als eindstation van de communicatielijn zou bezet blijven, een veldziekeninrichting voorloopig ziekenzaal le klasse te doen bouwen. Den 5 Juni vertrok genoemd Officier van Gezondheid met de laatste troepenafdeeling, het noodige hospitaalpersoneel, tasch voor ziekenverplegers en tandoes, zooals die aan de reeds ver trokken échelons dagelijks werden toegevoegd, een tasch voor Officieren van Gezondheid en medicijnen tot aanvulling van den voorraad op de posten, naar Korintji. De weg was uiterst moeilijk door sterke hellingen, nauwe doorgangen enz., welke het vervoer van liggende zieken onmogelijk maakten; de huisvesting der troepen enz. op de posten was vrij goed, behalve te Peradon-tinggi, waar de dwangarbeiders nog op den vochtigen bodem sliepen 1) en de voeding en zindelijkheid 1) Bij den opinarsch naar Korintji, waar de draagkrachten zoo noodig waren tot het fourageeren der Yooruitrukkende troepenmacht en der juist opgerichte posten, was de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 206