98 cheerd met medicijnen voor de posten, tandoes en drie zieken verplegers werd te 6 u. 15 Peratak Napal bereikt. Tandoes, in het algemeen tweemansvrachten, konden langs dien weg niet vervoerd worden. Peratak Napal was een zeer nette, zindelijke post vlak aan den oever eenei rivier, waar twee houten gebouwen goed logies voor militairen en dwangarbeiders gaven. Er waren slechts weinig zieken onder de militairen, meer onder de dwangarbeiders, waarvan er 7 wegens koorts of buik ziekte naar Tapan werden teruggezonden. Den volgenden dag om 10 u. 30 naar Peradon-Tinggi vertrokken werd dit te 1 u. 45 's namiddags bereikt. De post bestond uit een houten loods, ge bouwd op een open plek in het bosch en omgeven door hooge berg ruggen. Het bivak was modderig door onvoldoende afwatering en zag er onzindelijk uit; de voeding, de huisvesting van den troep en van de dwangarbeiders voldeden niet aan billijk te stel len eischen, het laatste voor een deel het gevolg van te weinig- werkkrachten, daar alle zooveel mogelijk voor den transport dienst benut werden. Hierin zou spoedig verbetering komen, deels omdat de vivres door vrije koelies tot in Korintji gebracht werden, deels omdat gebleken was, dat vele van de meest noo- dige levensbehoeften in Korintji aangekocht konden worden en zoodoende dwangarbeiders voor andere diensten vrij kwamen. Er waren veel zieken, meest lichte diarrhoea en koorts; 1 militair en 2 dwangarbeiders moesten naar Tapan gezonden worden. Na de noodige hygiënische wenken aan commandant en ziekenverpleger van den post, werd de terugreis aanvaard en den 13en Juni met alle geëvacueerde zieken Tapan bereikt. De sterke berghellingen op den weg tusscben Peratak Napal en Tapan waren te vermijden door den rivierweg te kiezen- Deze wordt door de vrije koelies gevolgd, is aanmerkelijk minder vermoeiend en maakt bij niet te hoog water het vervoer van liggende zieken mogelijk. Actie in Korintji en nadere regeling van verpleging en evacuatie der zieken. Van uit Korintji was inmiddels het bericht gekomen, dat de mobiele colonne den lOen Juni 's morgens 7 uur was uitgerukt

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 208