- 99 in Noord Oostelijke richting naar kampong Rawang, die 's namid dags 2 uur zonder vijandelijkheden bereikt werd. Aan dien tocht nam deel de Staf der verhandsectie met één verband- groep, die de verbandmand in vier deelen gesplitst, een tasch voor Officieren van Gezondheid, een medicijntasch, twee tasschen voor ziekenverplegers en 4 tandoes met toebehooren meevoerden. In Rawang, aan een groote rivier, de Si-Oelak, gelegen, werd wederom een oordbivak betrokken. Met achterlating van eene kleine bezetting werd twee dagen later van daar uit opgerukt naar de meer Zuid-Oostelijk gelegen kampongs Tanah-Kampong en Hiang. Op de laatste plaats werd voor het eerst ernstige tegenstand geboden; bij de nadering der troepen ontstond een vuurgevecht, waarbij drie Europeesche militairen zwaar gewond werden. Het transport der gewonden, waarvan een met verbrijzeling van het dijbeen, waarvoor met spoed een baleh-baleh van bamboe vervaardigd was, door de sawahs was moeilijk; zoodra echter de Si-Oelakrivier bereikt was, werden zij in prauwen gelegd en naar Rawang overgebracht, waar zij in een kamponghuis ver pleegd werden. De Officier van Gezondheid te Kota Limau Saring was naar Rawang opgeroepen om de gewonden te behandelen, opdat de Officier van Gezondheid bij de mobiele colonne steeds ter be schikking zou zijn. Inmiddels was te Tapan de apotheek in zooverre gereed gekomen, dat de medicijnen konden worden uitgepakt, terwijl den 16en Juni de zieken van uit de pasangrahan naar de ziekenzaal in het bivak konden worden overgebracht. Alvorens nu naar Korintji te gaan, werd een plan gemaakt voor verdere verpleging en vervoer van zieken. Dit plan aan den colonne-commandant in overweging gegeven, bevatte het volgende: te Tapan is een veldziekenzaal le klasse, te Kota Limau Saring een veldhospitaal 6e klasse en verder in Ko rintji een veldziekenzaal le klasse. De zieken van Korintji zullen in hoofdzaak te Kota Limau Saring verpleegd worden, waar ook de zieken komen van den naast bijgelegen post van de communi catielijn „Pemoentjoek Boekit Gedang" en vermoedelijk die van de Djambi-colonne, terwijl de zieken van de overige étappeposten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 209