blijft de spoor niet altijd in den grond zitten het komt voor dat zij, na zich aanvankelijk dieper te hebhen ingegraven, zich weder naar boven werkt en eindelijk geheel vrij komt, om zich daarna opnieuw in te graven. Dit is vooral te verwachten bij eenigszins weeken bodem. De affuit bokt meestal min of meer, het meest bij het vuren onder declinatie, als de hoek tusschen kanon en affuitlijf groot is. De helling van het terrein heeft daarop invloed bij naar voren afloopend terrein bokt de affuit minder, doch bestaat er kans, dat bij het vooruitloopen de spoor uit het gat wordt ge trokken bij naar achteren afloopend terrein is het bokken sterker. Als gevolg van het bokken en het heen en weer loopen van de raden, moet in den regel na ieder schot opnieuw worden ge richt en daartoe meestal de staart worden verplaatstdit heeft natuurlijk grooten invloed op de vuursnelheid, De reminrichting is eenvoudig en stevig, de veerende deelen gemakkelijk te verwisselen, de geheele reminrichting kan op eenvoudige wijze buiten werking worden gesteld door de spoor op te slaan, waardoor de mogelijkheid bestaat de affuit als ge wone affuit te gebruiken. Het regelen van de drukschroef is niet altijd even gemakke lijk; daarvoor wordt eenige routine vereischt, terwijl het dikwijls zal voorkomen, dat na enkele schoten de regeling moet worden herhaald. Be veerspooraffuit voor het bergkanon werkt nog onrustiger, als gevolg van hare minder gunstige verhoudingen. Zij bokt aanzienlijk meerbij het vuren op naar achteren afloopend terrein en onder groote declinatie is zij zelfs geheel achterovergeslagen. Het stuk gaat dan ook steeds geheel uit de richting, welk nadeel eenigszins wordt opgeheven door de lichtheid van het schietgestel, waardoor het stuk gemakkelijker dan het veldkanon weer in de richting wordt gebracht; de vuursnelheid is dan ook bij beide vuurmonden dezelfde. Overigens geldt voor deze affuit en voor de reminrichting hetzelfde wat hierboven over de veld- affuit is gezegd. Bij eene vergelijking der beide affuitstelsels komt men zoowel voor de veld- als voor de bergaffuiten tot het onderstaand resultaat.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 20