100 naar de veldziekenzaal te Tapan zullen gebracht worden, een en ander na bekomen machtiging van den betrokken Officier van Gezondheid, die steeds telephonisch (de telephoon was reeds doorgetrokken tot voorbij Peradon-Tinggi) op de hoogte zal blijven van den gezondheidstoestand op de posten. De Officier van Gezondheid te Kota Limau Saring is belast met het toezicht te Pemoentjoek Boekit Gedang, die van Tapan met het toezicht over de posten Pasir Ganting, Peratak Napal en Peradon-Tinggi. Beiden zijn gemachtigd deze af en toe te inspecteeren. De zieken van Pemoentjoek Boekit Gedang worden onder geleide van den ziekenverpleger gebracht tot halfweg, vanwaar zij door personeel van Kota Limau Saring worden afgehaald; evenzoo worden de zieken van Peradon-Tinggi tot halfweg Peratak Napal gebracht en van daar afgehaald door den ziekenverpleger en dwangarbeiders van Peratak Napal, die op hun beurt hen den volgenden dag naar Loeboek Bergaloeng brengen, voor dit transport rekening houdende met den waterstand in de rivier, waar zij overnachten en door personeel van Tapan zullen worden afgehaald. De zieken worden op hun reizen voor een deel gevoed met noodrations, terwijl nog zooveel mogelijk van de plaatsen, waar ziekeninrichtingen zijn, extra-voedingsmiddelen en ververschingen worden medegegeven, daartoe in de gelegenheid gesteld door plaatselijken inkoop en de ververschingsblikken, die o.a. ook meegegeven zullen worden aan de colonnes, die eenige dagen uitblijven. Op eiken pest zullen 2 tandoes en 20 dwangarbeiders voor het ziekenvervoer beschikbaar zijn, die verder benut kunnen worden tot verbetering van den weg; het grootste aantal dwangarbeiders- deed nu dienst bij de colonne in Korintji. In het algemeen zal echter met het oog op den moeilijken weg de evacuatie tot het noodzakelijkste beperkt blijven. Door den Gewestelijk Eerstaanwezend Officier van Gezondheid te Padang werd bericht, dat de evacuatie kon geschieden met een der booten van de Paketvaart Maatschappij, die éénmaal in de 1L dagen Pasir Ganting zou aandoen en verder met de „Condor", die naar gelang van de behoefte, naar Pasir Ganting zou komen. Laatstgenoemde bodem was voorzien van bultzakken, stroozak- ken, andere fournituren en extra-voedingsmiddelen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 210