102 - arbeiders nog eenige gevallen van buikaandoeningen voor, waaraan één overleed, terwijl een tweede onder verschijnselen van beri-beri bezweken was. De journalen van de Officieren van Gezondheid meldden, dat ook bij de mobiele colonne de gezondheidstoestand goed was. Van uit Rawang werden dagelijks kleine patrouilles gezonden (met een ziekenverpleger, tandoes en tasch) die echter niet met den vijand in aanraking kwamen. Den 19en Juni begaf de Chef van den geneeskundigen dienst zich naar Korintji met het te Tapan overcompleete hospitaal- personeel, een verbandmand in 4 deelen gesplitst, een tasch voor Officieren van Gezondheid, een medicijntasch, 2 tasschen voor ziekenverplegers, 2 tandoes en een grooten voorraad medi cijnen met de noodige dragers, in hoofdzaak vrije koelies, die zich nu in groot aantal aanboden. Dien dag werd Peratak Napal bereikt. Slechts 3 militairen meldden zich daar ziek met klachten over lichte diarrhoea, die zij toeschreven aan het gebruik van geconserveerde sambal (1). Er waren veel verbeteringen in het bivak aangebracht. Den volgenden dag werd de voorraad medicijnen aangevuld, de marsch voortgezet en Peradon-Tinggi bereikt. Het kampe ment zag er veel zindelijker uit dan vroeger, het terrein was behoorlijk gelijk gemaakt en ook het logies van militairen en dwangarbeiders aanmerkelijk verbeterd. Er kwamen veel dwang arbeiders op het ziekenrapport met buikziekte, zwakte, ver sterkte hartswerking, uitputting enz., waarvan er 12 aangewe zen werden om ter verpleging naar Tapan te vertrekken, één moest per tandoe vervoerd worden. Na aanvulling van den voorraad medicijnen van den zie kenverpleger en na ziekenrapport werd den volgenden morgen de marsch vervolgd. De nu te volgen weg was uiterst moeilijk, vooral daar waar men zich tusschen rotsblokken doorwringen moet, die het ver voer van tandoes zoo goed als onmogelijk maken; een waterweg (1) Voor de bereiding van geconserveerde sambal worden gebruikt gedroogde roode lombok, trassie-oedang en zout. Vóór 1901 werd voor een deel lombok rawit gebruikt, maar omdat dit te scherp was, na dien tijd er uit gelaten. D.v.O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 212