103 kan niet gevolgd worden, 's Namiddags werd Pemoentjoek Boekit Gedang bereikt. De post ligt 1250 Meter hoog; het is er koud en kil dooi de wolken, die er over heen trekken. Een groote houten loods (baroeng-baroeng) geeft goed logies aan militaiien en dwangai- beiders. Het bivak ligt op een smallen bergrug, op de hellingen staan de privaten, de faecaliën en afvalproducten kunnen moei lijk weg, daar er geen stroomend water is, waarom in overwe ging gegeven werd kuilen te graven voor het afval en deze dagelijks met aarde te bedekken. Een kleine pantjoeran leverde voldoende water om te voorzien in de behoefte van keuken, drinkwater enz. maar niet voor het baden van zooveel menschen. De gezondheidstoestand was er minder gunstig; behalve enkele militairen kwamen er 23 dwangarbeiders op het ziekenrapport, waarvan 15 werden bestemd voor de. ziekeninrichting te Kota Limau Saring; twee dwangarbeiders waren te zwak om die reis te maken. Na enkele regelingen werd den 23en Juni 's morgens 7J uur de marsch voortgezet met de 15 zieken, waarvan er één per tandoe vervoerd werd. De zieken gaven veel oponthoud, telkens moest rust gehouden worden. Eerst om half zes 's namiddags werd het einddoel, Kota Limau Saring bereikt. Dit bivak ziet er zindelijk uit, de gezondheidstoestand is goed. In het tot ziekenzaal ingerichte kamponghuis, waarin eenige lichte zieken lagen, werden de medegebrachte ernstige zieken opgenomende overigen zullen in het kwartier behan deld worden. Uit den aard der zaak was de ziekenzaal primitief ingericht, er stond echter reeds een geraamte van een ruime bamboeloods, gedeeltelijk met alang-alang ingedekt en bestemd voor het op te richten veldhospitaal; door gebrek aan werkkrachten vorder de men met den bouw uiterst langzaam. Te Kota Limau Saring werd reeds een ruime voorraad ver bandmateriaal, medicijnen en hospitaalfournituren aangetroffen; een groot deel er van was door den Officier van Gezondheid Wijga medegenomen om in de behoefte te Rawang te kunnen voorzien. Den 24en Juni werd de tocht naar Rawang vervolgd. De kamponghuizen, aldaar van hout opgetrokken en met

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 213