105 6 Inlanders en 1 dwangarbeider gewond werden. Na het verband op het slagveld door de ziekenverplegers, werden de gewonden, toen de kampong genomen was, door den Officier van Gezondheid in de missigit, voor zoover dit noodig bleek, opnieuw verbonden de gesneuvelde officier werd ter plaatse begraven. De tocht werd daarop voortgezet tot aan Lempoer. De weg gedeeltelijk versperd, liep verder door boschrijk, geaccidenteerd terrein en leverde nog al moeilijkheden op voor het vervoer van de 8 gevulde tandoes; de oveiige gewonden konden loopen. Onderweg vielen nog enkele schoten, waardoor een Europeesch fuselier niet ernstig gewond werd. 's Avonds werd Lempoer bereikt en zonder vijandelijkheden bezet; één der Europeanen overleed aan de gevolgen zijner ver wonding en werd begraven. De colonne werd 's nachts niet verontrust en nadat enkele kogels bij de gewonden verwijderd en zij opnieuw verbonden waren, werd de terugmarsch via Lolo naar Djoedjoen aanvaard. Wederom werd te Djoedjoen het bivak betrokken en den volgenden morgen gewonden en zieken in prauwen overgebracht om over het meer en langs de Si-Oelakrivier naar Rawang vervoerd te worden, waar zij 's middags aankwamen. De Officier van Gezond heid aldaar had de minder ernstige zieken uit de ziekenzaal naar het troepen verblijf doen overgaan, teneinde plaats te maken voor de gewonden, die daar vrij goed verpleegd konden worden. De colonne rukte in haar geheel langs de Westzijde van het meer op door de kampong Poelau-tengah, Tandjong Pao en Soengei Penoe en kwam 's avonds te Rawang aan. Hoewel in de kampong Soengei Penoe door de bevolking logies voor den troep was gereed gemaakt, werd op advies van den Officier van Gezondheid daarvan geen gebruik gemaakt en naar Rawang doorgemarcheerd, omdat het logies niet voldoende ge acht en de afstand tot Rawang gering was. Gedurende de af wezigheid van de colonne was een aanval beproefd op Rawang, die zonder verliezen onzerzijds werd afgeslagen. Bij aankomst van den Chef van den geneeskundigen dienst dei- expeditie te Rawang was de geheele troepenmacht daar vereenigd, behoudens twee detachementen, waaraan ziekenverplegers met tasch waren toegevoegd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 215