109 gezonden konden worden; echter kon nog niet in de voeding als in een hospitaal voorzien worden, waarom het administra tief nog een ziekenzaal bleef. Dagelijks werden dan ook enkele zieken onder geleide van het hospitaalpersoneel daarheen gezon den, wat vooral noodig was ter voorkoming van overvulling, omdat van de gedetacheerde posten van de mobiele colonne telkens zieken in de ziekenzaal moesten worden opgenomen. Daags na aankomst van de colonne te Rawang waren er vele zieken, meestal met lichte ongestelheid o.a. voetwonden, zoodat zij in het kwartier behandeld konden worden. Onder de dwangarbeiders kwam vrij veel huidziekte voor, een gevolg van mindere reinheid; door hen geregeld onder toezicht in de rivier te doen baden met groene zeep werd deze vrij spoedig eenigszins beperkt. De toestand der gewonden was bevredigend, hun verpleging werd steeds verbeterd. Door de indeeling van hospitaalpersoneel bij de patrouilles en detachementen was er herhaaldelijk te kort in de ziekenzaal, waarin voorzien werd door Europeesche mili tairen van de colonne, die tijdelijk niet in staat waren de colonne te volgen. Van een der gedetacheerde posten, Karamantan, werd dooi den ziekenverpleger een Inlandsch sergeant naar Rawang gezonden met sterk blaasexantheem, overgaande in pustels, die hier en daar een del schenen te bezitten, gepaard met hooge koorts. Patiënt werd voorzichtigheidshalve geïsoleerd in verband met de overdreven berichten, dat variolae veel voorkomen. Hoewel men vele personen zag, die litteekens van variolae vertoonden, zouden in de laatste jaren geen gevallen voorgekomen zijn. Na observatie bleek hier een pemphigus vulgaris in het spel te zijn. In verband met de berichten omtrent het voorkomen van variolae in Korintji, werd beproefd om de militairen, die in den laatsten tijd niet gerevaccineerd waren, alsnog te revaccineeren. Dit bleek bij de ageerende colonne niet mogelijk te zijn, omdat de militairen steeds ter beschikking moesten zijn. De toege zonden vaccinelymphe, die reeds eenigen tijd bewaard was en niet voor de militairen kon aangewend worden, werd nu benut voor kinderen van Rawang met de bedoeling de vaccine hier levend te houden om wekelijks te kunnen vaccineeren. De

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 217