115 terwijl de hulpverbandplaats 1), waar de staf van de verbandsectie van de Noorder-colonne zou blijven, in de nabijheid van het terrein van actie zou opgericht worden, zoo mogelijk verplaatsbaar om de vooruitgaande beweging der ageerende troepen op den noodigen afstand te kunnen volgen. De verbandgroepen of onderdeelen zouden met hun tandoes bij de compagnieën respec tievelijk pelotons blijven, waarbij zij ingedeeld waren, en hadden een tasch voor ziekenverplegers bij zich, terwijl elke ziekenver pleger eenige losse verbandpakjes in een driehoek gebonden aan het gevest van zijn kapmes had hangen, om dadelijk gereed te zijn. Herhaaldelijk toch is gebleken van hoe groot belang het is verband materiaal in kleine hoeveelheid bij zich te dragen en niet •afhankelijk te zijn van een tasch, die dikwijls moet gehaald worden, zelfs al is de bedoeling, dat deze steeds door een dwangarbeider achter den ziekenverpleger aangedragen zal worden; in de hitte van het gevecht toch of in andere omstandigheden is de dwangarbeider dikwijls niet op zijn plaats. De Officier van Gezondheid en alle ziekenverplegers droegen dan ook verbandmateriaal bij zich in den vorm van verbandpakjes, die zich daartoe uitstekend leenden; de eerste had zijn zakken van zijn jas er mee gevuld, de laatste eenige in een driehoek gepakt aan zijn kapmes hangen. Tegen deze methode kan aangevoerd worden, dat de asepsis van die verbandpakjes er onder zal lijden, aannemende dat deze aseptisch gebleven zijn bij het vervoer te velde, wat echter zeker ook niet het geval zal zijn bij verbanden, die in hun geheel (koordverbanden) of als gaas en watten in een tasch verpakt zijn, die telkens wordt opengemaakt met handen, die niet elk oogenblik asep tisch gemaakt kunnen worden, integendeel dikwijls met modder bedekt zijn. Het perkamentpapier om de verbandpakjes geeft nog eenige beschutting tegen infectie en vocht, al is het niet afdoende; trouwens het zal wel altijd zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk blijven, bij een gevecht in de vuurlijn als eerste verband een verband aseptisch aan te leggen. 1) In het voorschrift op den Yelddienst bij het optreden tegen den Inlandschen vijand -worden geen hulp- en hoofdverbandplaatsen onderscheiden. De hier vermelde „hulpverbandplaats" was slechts een verzamelplaats op het gevechtsveld, van waaruit vervoer plaats had naar de verbandplaats. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 221