116 De gewonden zouden het eerste verband ontvangen van den ziekenverpleger van hun compagnie, daarna te voet of per tan- doe naar de hulpverbandplaats gebracht worden bij den Officier van Gezondheid. De tandoe en de dwangarbeiders zouden naar de compagnie, vanwaar zij afkomstig zijn, teruggaan, indien er niet dadelijk gelegenheid was de gewonden naar de hoofdverbandplaats te brengen. Dit laatste zou echter geschieden, zoodra er eenige gewonden aan de hulpverbandplaats verzameld waren. Yan de hoofdverbandplaats zouden de gewonden en zieken, indien er velen waren, wat verwacht werd, per prauw vooreen deel via Rawang naar het veldhospitaal te Kota Limau Saring, voor een deel naar de veldziekenzaal te Sendaran Agoeng, ter bevordering van zieken verspreiding, gezonden worden. De Offi cier van Gezondheid te Kota Limau Saring zou zich naar Ra- wang begeven om daar de gewonden op te wachten, terwijl de Chef van den expeditionnairen geneeskundigen dienst zich te Sendaran Agoeng zou bevinden. De vereenigde troepenmacht rukte den 9en Augustus 's mor gens tegen Poelau-tengah op. Het was intusschen noodzakelijk gebleken de troepen van Teiaga over het meer naar Lempoer Semerap te verplaatsen. Dé oudste Officier van Gezondheid der beide verbandsectiën bleef nu met den staf van zijn sectie op Lempoer Semerap voor de hoofdverbandplaats, terwijl de Officier van Gezondheid Utermöhlen met zijn Staf, vier verbandgroepen en 24 tandoes met de colonne meeging om de hulpverbandplaats p te richten. Eerst 's namiddags 3 u. 30 begon het gevecht. De hulpverbandplaats, gedekt door een sectie infanterie was in het Noorden op 350 meter van den kampongrond bij een boschje opgesteld en ontving circa 6 uur de eerste gewonde, die behoorlijk verbonden werd aangebracht. In verband met veranderde omstandigheden kon spoedig de hulpverbandplaats 100 meter vooruit bij een ladanghuisje ver plaatst worden, waar nu binnen korten tijd vele gesneuvelden en gewonden aankwamen. Allen waren vrij goed verbonden, slechts enkele verbanden moesten gewisseld of aangevuld worden. Ee der soldaten-ziekenverplegers van den staf werd naar en-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 222