118 De gewonde werd verbonden en in de ziekenzaal opgenomen. De colonnes Gusdorf en Hajenius keerden naar Lolo terug,, de compagnie van het 9e Bataljon met den Officier van Gezondheid Bonthuis ging langs Telaga naar Djoedjoen, terwijl de hoofd kampong Poelau-tengah bezet bleef door twee compagnieën van het 16e Bataljon, waarbij de Officier van Gezondheid Utermöhlen met zijne verbandsectie en twee verbandgroepen achterbleef. De overige troepen keerden naar de plaatsen van herkomst terug, terwijl de Expeditie-Commandant met den staf der colonne en het overcompleete hospitaalpersoneel den 12den Augustus te Sendaren Agoeng aankwam. De gezondheidstoestand was over het algemeen goed, de toe stand der gewonden evenzoo, met uitzondering van twee zwaar gewonden met schoten in het hoofd, verbrijzeling van een deel van den schedel en sterke kwetsing der hersenen, waarbij de prognose infaust moest gesteld worden. Zij overleden den 18en respectievelijk den 22en Augustus; de dwangarbeider gewond met een mes in den rug stierf onder verschijnselen van septische peritonitis binnen 24 uur. Den 13en Augustus waren veel militairen, die aan de actie- tegen Poelau-tengah hadden deelgenomen, op het ziekenrapport wegens koorts, terwijl dagelijks zieken van de posten kwamen de Officier van Gezondheid Bonthuis werd daarom te Sendaran Agoeng aangehouden, de gezondheidstoestand te Djoedjoen, Lolo en Lempoer Semerap gedoogde dit. Yan het veldhospitaal te Kota Limau Saring werd ondertusschen geregeld geëvacueerd naar Tapan; de communicatieweg was door de genie aanmerkelijk verbeterd, zoodat tandoevervoer over een groot gedeelte mogelijk werd. De genie ging er nog steeds mede voort en was bezig de grootste rivieren te overbruggen- Yan Tapan werden de zieken steeds zoo noodig naar Pasir Gan- ting gezonden, alwaar van logeeren der geëvacueerden alleen dan sprake was, wanneer de reede te onstuimig was om aan boord te kunnen komen. Het vervoer der zieken had alleen plaats met de „Condor", de schepen van de Paketvaart Maatschappij deden Pasir Ganting niet aan. Het bivak te Sendaran Agoeng was inmiddels voltooid en voldeed aan de gestelde eischen. Door de hooge ligging woei er

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 224