120 lijkheid te wenschen over; een Amboineesch soldaat-ziekenver pleger was daar bij de sectie infanterie ingedeeld. Het bivak te Djoedjoen, dat eveneens den derden dag bezocht werd en waar de Officier van Gezondheid Bonthuis geplaatst was, voldeed zeer goed; er was toenadering bij de bevolking te bespeu ren, daar zij in groot aantal van de polycliniek gebruikt maakte. Het drinkwater was ook hier als elders verdacht, waarom het gekookt als thee gebruikt werd. De kleine afstand van de omliggende posten o. a. Poelau- tengah maakt een geregeld bezoek van den Officier van Gezondheid zeer goed mogelijk. Den 28sten Augustus werd Poelau-tengah bezocht. Het bivak, door één compagnie met een verbandgroep bezet, was zindelijk, dank zij het levende water, dat hier in de nabij- van de kampong stroomt. De gezondheidstoestand was goedi enkele koortslijders werden aangewezen om naar Sendaran Agoeng opgezonden te worden; de voorraad medicijnen, de tas- schen enz. werden aangevuld. Den volgenden dag werd Hiang bereikt. Die kampong, ook door een compagnie bezet, waarvan een klein deel te Kota Peteh aan het meer was gedetacheerd, bood goed logies voor de troepen. De gezondheidstoestand was zeer goed. Een bezoek aan Kota Peteh werd achterwege gelaten, de toestand scheen ook daar goed te zijn. Te Sendaran Agoeng was niets bijzonders voorgevallen, de toestand van de gewonden was bevredigend; van Kota Limau Saring werd bericht ontvangen, dat een gewonde van 19 Juli met een schot door de blaas onder verschijnselen van pyaemia was overleden. Ontbinding van de expeditie. In verband met het plan tot ontbinding der expeditie werden de volgende voorstellen gedaan: Sandaran Agoeng zou de hoofdvestiging blijven met eene be zetting van 225 mindere militairen onder een kapitein en vier luitenants, waarvan kleine detachementen tijdelijk zouden worden uitgezonden naar de verschillende kampongs in de vallei van Korintji. In verband met het koele klimaat, de gunstige ligging van Sendaran Agoeng, 711.1 meter, hoog en den gunstigen ge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 226