121 zondheidstoestand zou aldaar een ziekenzaal le klasse met één Officier van Gezondheid en hospitaalpersoneel volgens formatie benevens 4 dwangarbeiders gevestigd blijven, terwijl verder voorloopig moesten beschikbaar zijn twee Europeesche en twee Inlandsche of Amboineesche ziekenverplegers vertegenwoordi gende twee verbandgroepen, om bij eventueel uitrukkende colon nes te worden ingedeeld en tevens te dienen ter begeleiding van zieken, die geëvacueerd moesten worden. Het veldhospitaal te Kota Limau Saring en de veldziekenzaal te Tapan zouden worden opgeheven en de apotheek zou worden verplaatst naar Sendaran Agoeng. Tntusschen had de Officier van Gezondheid te Tapan gemeld, dat te Peradontinggi gevallen van beri-beri zouden voorkomen, één zelfs met doodelijken afloop. Bij een ter plaatse gehouden onderzoek leek het zeer twijfel achtig of hier werkelijk beri-beri in het spel was, voorzichtig heidshalve echter werden eenige voorstellen gedaan o.a. tot betere ventilatie van het logies, terwijl er op werd aangedrongen, de patiënten vooral spoedig van den post te evacueeren en in de ziekenzaal ter observatie op te nemen. In afwachting van de beslissing tot opheffing van de expeditie en om de ontbinding geen vertraging te doen ondervinden, werd besloten alle eenigszins vervoerbare gewonden zoo spoedig mogelijk naar Tapan te doen overbrengen, dit vooral om nog van het groote aantal aanwezige dwangarbeiders bij het transport gebruik te kunnen maken en de gewonden vóór het vertrek dei- troepen naar Padang te kunnen evacueeren. De toestand der ge wonden was van dien aard, dat er tegen het transport geen over wegende bezwaren bestonden; alleen één gewonde met schot van het rechter bovenbeen en verbrijzeling van het dijbeen moest in de ziekenzaal te Sendaran Agoeng achterblijven, daar de consolidatie begon op te treden en rust noodzakelijk was. Te voren was personeel voor de ziekenzaal te Sendaran Agoeng en ter be geleiding van de eventueel terugkeerende troepen ingedeeld en waren voorloopig drie Officieren van Gezondheid aangewezen om in Korintji achter te blijven. Den 4en September vertrokken 8 gewonden per prauw over het meer naar Kota-toea, de overigen gingen te voet derwaarts met 55

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 227