122 dwangarbeiders. Aldaar afgehaald door den Officier van Gezondheid- met tandoes van Kota Limau Saring kwam men zonder oponthoud in het veldhospitaal aan. Aldaar sloten zich nog 9 gewonden of zieken bij het transport aan. Het veldhospitaal was dan ontruimd en zou worden opgehe ven, terwijl de Officier van Gezondheid Wijga naar Sendaran Agoeng zou gaan om de leiding van den geneeskundigen dienst in de vallei op zich te nemen. Apotheek-inventaris en hospi- taal-fournituren werden naar Sendaran Agoeng gezonden. Den 5den September werd met de zieken, waarvan 9 in tandoe moesten vervoerd worden, afgemarcheerd. Voor elke tandoe waren bestemd een ziekenverpleger en 6 dwangarbeiders; de tasschen, medicijnen, extra-voedingsmidde len en de bagage der zieken werden door vrije koelies gedragen. Op alle posten waren extra-voedingsmiddelen en versnape ringen gedeponeerd voor de zieken en gewonden, o.a., ter ver vanging van vleesch, gebraden kip of kip in gelei in blik ver pakt, zoodat de voeding der zieken gedurende het transport goed was. Bij aankomst op een post werden de gewonden op nieuw verbonden en behoorlijk onder dak gebracht. Het waren zeer vermoeiende en langdurende dagmarschen. De communicatieweg was zooveel verbeterd, dat het tandoe- vervoer, hoewel op veie plaatsen nog moeilijk, niet meer on mogelijk bleek; waar de waterweg (door de rivier) kon gevolgd worden werd er van gebruik gemaakt. Na 4 dagen werd Tapan bereikt, de geëvacueerden in de zie kenzaal opgenomen en dadelijk telegraphisch de „Condor" ge vraagd om de gewonden af te halen. Te Peradon-Tinggi werden werkelijk eenige beri-beri lijders aangetroffen, die naar Tapan meegenomen werden en waarvan er één onderweg overleed. Er kwamen meer militairen en dwang arbeiders op het ziekenrapport met palpitationes cordis, wat aanleiding gegeven zou hebben voor te stellen de geheele bezet ting af te lossen, ware niet reeds vastgesteld dat die post zou opgeheven worden, wat dan ook binnen enkele dagen gebeurde. De machtiging, de troepen macht te doen inrukken, was inmiddels gekomen en het voorstel, ook wat den geneeskundigen dienst betreft, in zijn geheel aangenomen. De Officier van Gezondheid

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 228