123 le kl. Wijga werd nu aangewezen in Korintji achter te blijven,, de overigen keerden naar hunne garnizoenen terug. Den 11 den September gingen alle gewonden en zieken te Tapan, 48 in getal, per prauw naar Pasir Ganting onder geleide van den Officier van Gezondheid Schenk, die zelf eveneens geëva cueerd werd naar het hospitaal te Padang. Met behulp van de stoombarkas werd vroeg in den namiddag Pasir Ganting bereikt, de „Condor" lag op de reede, doch embarkeeren was onmogelijk wegens hooge zeeën. De te evacuëeren zieken moesten dan ook voor het eerst te Pasir Ganting overnachten, en konden eerst den volgenden dag worden ingescheept om naar Padang over gebracht te worden. De veldziekenzaal en de apotheek te Tapan werden opgeheven. Dagelijks kwamen de troepen van Korintji bij afdeelingen te Tapan aan, overnachtten daar en vertrokken geleidelijk naar Pasir Ganting. De zieken bleven achter en werden in het troepenverblijf verpleegd. Den 16en September vertrok de Expeditie-commandant met den staf der colonne en alle zieke militairen en dwangarbeiders, onder geleide van den Officier van Gezondheid Bonthuis, per prauw naar Pasir Ganting om zich met de daar aanwezige troepen en dwangarbeiders, bestemd voor Padang, in te schepen. De officieren en troepen van het 9e Bataljon, bestemd voor Java, verzamelden zich geleidelijk te Tapan en zetten hun reis te voet voort naar de inschepingsplaats, voozoover zij niet door ziekte verhinderd warenden 19en Sept. waren allen daar ver- eenigd, den 24en d. a. v. stapten zij te Tandjong Priok aan wal. Algemeene Beschouwingen. Weersgesteldheid. De weersgesteldheid was in het algemeen goed* op de communicatielijn veel regen, in de vallei van Korintji echter veelal droog en 's avonds af en toe een weinig wind. Alleen te Poelautengah viel gedurende den tijd, dat het bezet, was, veel regen. Klimaat. Het klimaat was koel; zooals reeds te voren mede gedeeld werd, waren de nachten in de vallei koel, overdag was

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 229