10 De vuursnelheicl bedraagt bij' voltallige bediening 1) bij de ka nonnen op veerspooraffuit 6 schoten per minuut; bij de kanonnen op kanonterugloopaffuiten bij granaatkar tetsvuur 10 schoten per minuut en bij granaatvuur 20 schoten per minuut. Het tempeeren der buizen is oorzaak, dat bij granaatkartets vuur bij de kanonnen op kanonterugloopaffuit niet de maximum- vuursnelheid kan worden bereikt. Noch bij tempeeren met de hand, noch bij gebruik van den gewonen of van den automatischen tempeersleutel was het mo gelijk meer dan 10 buizen per minuut te tempeeren. Door meer dan 1 persoon te laten tempeeren wordt hierin geen verbetering gebracht, omdat de manschappen elkander dan in den weg staan en de patronen niet geregeld worden doorgege ven. Daarom verdient het aanbeveling een tempeerinrichting te bevestigen aan den naast het stuk staanden caissonachter- wagen, op de wijze als bij de Fransche veldartillerie het geval is. De snelheid van 20 schoten per minuut kan bij het kanon- terugloopmaterieel worden bereikt, zonder overmatige vermoeie nis van de bediening. Narichten is hierbij, bij een niet te lang voortgezet vuur, niet noodig en bij eenigszins stoffig terrein ook niet goed mogelijk, omdat het opgedreven stof den richter hindert. Het is evenwel goed doenlijk, en ter wille van de zuiverheid van het schot wenschelijk, de luchtbel van het libel te laten inspelen. 1) Onder voltallige bediening -wordt verstaan: 1 onderofficier of korporaal als stukscommandant, tevens belast met het tempeeren der buizen en voor 7 cM. L/28 V. S. 5; i 7 L/28 K. T. 6; 7 L/14 V. S. 6 en 7 L/14 K. T. 7 manschappen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 22