124 het warm. Op de communicatielijn was het bijna altijd kil en vochtig. Voeding. De voeding van de militairen en dwangarbeiders was kort na het begin der expeditie steeds goedrijst werd in Ko- rintji plaatselijk aangekocht, vleesch van karbouwen runderen waren er alleen te Tapan werd op alle posten versch verstrekt. De karbouwen werden steeds gekeurd en waren meestal gezond, slechts tweemaal moest er een afgekeurd worden wegens groote abcessen in de lever door aanwezigheid van ontelbare distoma (Sinensia?), die in kleiner aantal in bijna alle karbouwenlevers werden aangetroffen. Met het oog op het voorkomen hiervan, werd het vleesch steeds goed gekookt gebruikt. Versch brood kon op alle posten eenige dagen na aankomst verstrekt worden; te Rawang en Sendaran Agoeng waren veldbakkerijen met vol doende capaciteit opgericht, die in het algemeen brood van goede hoedanigheid leverden. De overige artikelen konden, dank zij het groote aantal vrije koelies, in voldoende hoeveelheid worden opgevoerd om bijna steeds de voedingsmiddelen volgens schaftorder te verstrekken. Volgens enkele inlanders was de geconserveerde sambal te scherp en zou buikziekte veroorzaken, vele militairen gebruikten dit artikel niet of in geringe hoeveelheid 1). Versche vruchten waren op de meeste plaateen in ruime hoeveelheid aanwezig. Jenever werd niet verstrekt en was ook niet te verkrijgen, alleen bij bijzondere gelegenheden werd een oorlam gegeven. De noodrations, alle zeer zeer goed bereid, werden af en toe bij het uitrukken gebruikt en voldeden zeer goed. Kleeding 2). Wat de militairen betreft, was deze volgens de bepalingen. Het schoeisel bleek niet bestand tegen de wisselende voch tigheid zooals die onvermijdelijk was bij het doorwaden der rivieren en den. vochtigen modderigen bodem op de communi- 1) Zie pagina (102) noot 1). D v.O. 2) Zie voor nadere toelichtingen, ook omtrent veldkleeding, het algemeen rapport van •den Intendancedienst. D v.O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 230