125 catielijn; de zolen raakten dan in hun geheel los, terwijl het bovenleer nog goed was. Gebrek aan schoenen was af en toe oorzaak, dat Europeanen niet mee konden uitrukken. De Inlanders waren ook van schoenen voorzien, wat zeer nuttig bleek en aanleiding tot belangrijke voetwonden wegnam. De sergekleeding voldeed zeer goed in de koude, de verstrek king van een pak van katoenen stof te velde zou echter zeer gewenscht zijn om bij het uitrukken te worden gedragen, mits met flanellen onderkleeding. De uitrusting der dwangarbeiders was niet voldoende, o.a. had den zij slechts één stel kleeren. Is het te verwonderen, dat er huidziekten voorkwamen, die aan onreinheid moesten toegeschre ven worden en hen tijdelijk voor hun dienst ongeschikt maakten?. Logies. Het logies van de troepen is te voren reeds voldoende besproken. Gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand was in het alge meen gunstig; het meest kwamen voor: le febris intermittens, die in het algemeen niet werd toegeschre ven aan nieuwe malaria infectie misschien nog te Tapan en Rawang, niet elders in Korintji maar deels aan latente malaria die door vermoeienissen enz. tot uiting kwam, deels aan rheu- ma en catarrhale aandoeningen tengevolge van het koude klimaat. 2e. vulnera sclopetaria, op korten afstand toegebracht door kogels, die bleken te bestaan uit lood, gemengd met stukken porselein, rijstkorrels enz. en a,f en toe in vuil linnen of katoen ge naaid wareneen en ander gaf dikwijls tot suppuratie aanleiding. Buikaandoeningen traden alleen bij den aanvang van de expe ditie eenigszins op den voorgrond. Ziekeninrichtingen. Dienaangaande is vroeger reeds het een en ander opgemerkt. De zieken werden goed verpleegd in de ziekeninrichtingen, die opzettelijk er voor gebouwd werden te Tapan, Kota Limau Saring en öendaran Agoeng. Te Rawang, waar slechts tijdelijk een ziekenzaal was, werd gebruik gemaakt van een kamponghuis. De voeding der zieken voldeed aan redelijk te stellen eischen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 231