126 Steeds konden extra-voedingsmiddelen als kippen, eieren, vruch ten plaatselijk aangekocht worden en waar dit niet het geval was, tot zelfs bij de hulpverbandplaatsen in de bivaks, voorzagen de ververschingsblikken, die bij groote of langdurige excursies werden medegenomen, in de behoefte. Door bemiddeling van den Gewestelijk Eerstaanwezend Officier van Gezondheid te Padang was het mogelijk aan zieken en gewonden versnaperingen als tabak, pijpen, sigaren, limonade, apollinariswater van het Roode Kruis te geven, terwijl tevens enkele spelen werden toegezonden, die met de lectuur, door den zendeling te Padang gezonden, er veel toe hebben bijgedragen om verveling te verdrijven, lijden te verzachten en in het algemeen steeds een goeden geest in de ziekeninrichtingen te onderhouden. Uitrusting. De uitrusting, wat geneesmiddelen, verbandarti- kelen en instrumenten betreft, was uitstekend; alleen zou men als bezwaar kunnen doen gelden, dat er te veel was medegegeven d.w.z. te veel artikelen 1). Waar eenvoud van den medicus in voorschrift en handeling steeds prijzenswaardig is, wordt dit een noodzakelijkheid te velde, om het tijdverlies door beheer en verantwoording tot het noodzakelijkste te beperken en vooral het transport niet te verzwaren. De Geneeskundige Chef der expeditie acht dit gedeeltelijk een individueele quaestie, bet komt hem wenscheliik voor, dat men zich bepaalt tot de meest eenvoudige en noodzakelijke medicij nen, gegeven in een vorm zonder veel emballage, dadelijk voor het gebruik geschikt. Zoo zouden sublimaat- en chinosolpastil- 1) Naar Korintji moesten behalve verbandmanden en tasschen welke alleen artikelen bevatten, benoodigd voor voorloopige geneeskundige behande ing g' durende den marsck, in nacktbivaks en tijdens het gevecht ook genees- en verbandmiddelen worden medege geven om te voorzien in de behoefte op de operatiebasis en in andere meer stationnaire ziekenverblijven, en als reserve voor het ambulance materieel. De uitrusting bij de ageerende colunne zelf was, volgens door verslaggever verstrekte inlichtingen, niet overdadig; te veel artikelen waren alleen bij de uitrusting van de apotheek op de operatiebasis voorhanden. Dit te veel ls in Korintji echter toch tot zjjn recht gekomen, doordat bij het ontbinden der expeditie een blijvende apotheek te Sendaran Agoeng daarmee kon worden inger'cht. Bij de expeditie tegen Lombok is de ruim keuze van medicamenten door velen geroemd geworden; moeilijk is het hier zeker om het juiste midden te houden, te meer wanneer omtrent den duur en de geaardheid eener expeditie zoo weinig bekend is. D v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 232