128 4e. de tasch voor ziekenverplegers, die alle zeer goed volde den; alleen de sloten bleken deels onvoldoende te zijn. De vul ling van manden en tasschen voldeed in de praktijk; de cho lera-essence werd weinig gebruikt en vervangen door bismuth- poeder zonder of met weinig opium; de aluminium veldflesschen, aan de buitenzijde der tasschen aan te brengen, konden niet meegegeven worden, omdat zij te groot waren voor de schoenen en daardoor bij den marsch er uit vieien en verloren raakten. De citroenzuuroplossing werkte op het aluminium in en gaf aan de verdunde citroenoplossing een metaalsmaak. Die oplossing- werd in Korintji steeds verdund in vierkante jeneverflessehen, die aan de tandoes bevestigd werden, meegenomen. Zooals te voren reeds werd opgemerkt, deden de verbandpak- jes uitstekende diensten en zouden misschien alle verbandmid delen uit de tasch voor ziekenverplegers daarvoor kunnen plaats maken 1) voor eerste verband bij een gevecht De tasch, die goede diensten doet in een bivak, behoefde bij een gevecht niet meegenomen te worden, wanneer alle zieken verplegers uitsluitend eenige verbandpakjes in blik verpakt, bij zich dragen. Bij de gevechten in Korintji, waar in korten tijd velen gewond werden, werd uitsluitend van de verbandpakjes gebruik gemaakt en waren de gewonden in betrekkelijk korten tijd zoo verbonden, dat de Officier van Gezondheid bij de hulp- verbandplaats slechts zelden het verband behoefde te vernieuwen;, was dit noodig, dan werden door hem af en toe koordverbanden de Mooy gebruikt. De koordverbanden, zeer nuttig voor kleine verbanden bij hulpverbandplaats of in bivak, zijn minder bruikbaar voor eerste verband, omdat de laag watten te dun is en het verband daar door spoedig is doorgebloed; het geeft oponthoud om een koord- verband en windsel uit de tasch te halen, deze weer in te pakken en te sluiten en bij volgende gewonden op eenigen afstand dit telkens te moeten herhalen. Het „cito" bij een groot aantal 1) De vraag heeft zich voorgedaan, of bij expeditiën tegen een I V. de verband pakjes ook niet met voordeel kunn-n vervangen worden door, doorliet Leger be-tuur goed gekeurde ,noodvei banden" bestemd voor het gebruik bij het optr. den tegen een B.V. Een algelieele vervanging der verbandpakjes door noodverbanden is n et mogelijk, omdat laatstgenoemde verbanden voor bij de expeditie te verwachten meer omvangrijke (b. v. gehouwen) v erwondingen te weinig verbandstoffen bevatten. D. v. O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 234