129 gewonden van zeer groot belang, wordt door het gebruik der ver bandpakjes, die de ziekenverplegers bij zich dragen, meer betracht dan door het gebruik van koordverbanden, zonder bij de noodige voorzorgen het „tuto" te schaden. De door den Gewestelijk Eerstaanwezend Officier van Gezond heid te Padang ter beproeving gezonden bivak- en verbandtrom. mei, vervaardigd van leege chinineblikken van 3 K.G.ten ge- bruike in bivaks waar geen Officier van Gezondheid is, voldeden goed en waren gemakkelijk te vervoeren; de hoofdpijn-of koorts poeders (phenacetinum) en de laxeerpillen (podophyllinum) wor den echter tot de minder gewenschte medicijnen in handen van een leek gerekend. De tandoes Gwynfé (gewijzigd model)voldeden in het algemeen goed, doch hebben het bezwaar, dat ook bij sterke aanspanning de patiënt eenigszins samengevouwen wordt in de lengterich ting, waarom het aanbeveling zou verdienen een meer weerstand biedend middenstuk er in te zetten, vooral voor patiënten met beenbreuken. Hierin werd zooveel mogelijk voorzien door lichte baleh-baleh van bamboe te doen vervaardigen, gedragen door 4 dwangarbeiders. Het aantal der ter beschikking gestelde dwangarbeiders was gedurende de actie en daarna steeds voldoende. Hospitaalpersoneel. Wat het hospitaalpersoneel betreft, zoo ver dient opmerking, dat zij die een leerschool in Atjeh doorloopen hadden, zich in de praktijk een groote handigheid hadden eigen gemaakt, waardoor zij de gewonden vlug, goed en oordeelkundig het eerste verband aanlegden; deze werden dan ook zooveel mo gelijk, dikwijls op eigen verzoek, bij de ageerende compagnie of bij den staf van de verbandsectie ingedeeld. De bepalingen, omschreven in Hoofdstuk X van het Velddienst Voorschrift I. V. onder het hoofd „geneeskundige dienst", wer den steeds zooveel mogelijk opgevolgd en kwamen voornamelijk bij de gevechten voor Poelau-tengah geheel tot haar recht. Daar bleek dan ook, dat de indeeling van personeel en de overige voorschriften aan de praktijk beantwoorden. Bijl 17 9

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 235