5 moest het meerendeel worden afgewezen, om reden het beenstelsel niet aan de billijk te stellen eischen voldeed (te lange kooten, te weinig ontwikkelde ledematen, vooral blijken de uit te lichte onderarm, schenkel en pijpen) dan wel, omdat het cavalerietype bij deze te weinig op den voorgrond trad. Wel was, in vergelijking met de paarden, die vroeger door den Heer Kiss aan het Departement van Oorlog geleverd waren geworden, eenige ver betering in het gehalte der dieren te consta- teeren, vooral wat betreft den bouw van rug en lenden, niet echter voor wat aangaat den toestand der ledematen. De fouten betreffende deze den Heer Kiss te Batavia onder het oog gebracht, vielen ook nu weer bij de meeste der door hem te koop aangeboden dieren te constateeren en scheen deze, de dienaangaande verstrekte wenken weinig of niet ter harte te hebben geno men. Beeds op den eersten keuringsdag moesten we ervaren, dat de voorgebrachte dieren over het algemeen zoo wild en onhan delbaar waren, dat een behoorlijk onderzoek bij enkele exemplaren geheel achterwege moest blijven en alhoewel veel waarde werd gehecht aan een onderzoek op „cornage", werd in gemeen overleg besloten hiervan al da delijk af te zienten eerste om het daarme de gepaard gaande groot tijdverlies en ander deels omdat de Heer Kiss daarvoor geen vol doend personeel te zijner beschikking had en de meeste der paarden nog geheel onhandel baar waren. In het bovenstaande heeft men dan ook de verklaring te zoeken van het feit, dat op één dag, niettegenstaande de commissie werkzaam was van des morgens 8J tot des middags 5

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 263