26 De temperatuur aan boord was gedurende de reis vrij constant, alleen in de tropische streken was deze in het ruim tamelijk hoog, daar de wind steeds van achteren inkwam. Niettegenstaande de omstandigheden, waar onder de paarden aan boord verkeerden in 't algemeen vrij gunstig waren, deden zich op 29 Juli reeds 2 gevallen voor van longontste king, spoedig gevolgd door meerdere, zoodat op 3 Augustus een zestal paarden aan deze ziekte was bezweken. De dirigeerende paardenarts was op het voorkomen dezer ziekte geheel voorbereid en had zich te Sydney van de noodige genees middelen en instrumenten voorzien. Echter trad het proces in verreweg de meeste ge vallen onder zulke heftige septische sympto men op, dat geneeskundige hulp niet meer baten kon, en het meerendeel der slachtoffers binnen één a 2 dagen overleed. (Enkele lich tere gevallen herstelden). Eigenaardig was, dat alle voorkwamen onder de in Qeensland aangekochte en te Pinkenba ingescheepte paar den, zoodat het vermoeden, dat de hieraan voorafgegane spoorreis daaraan meer schuld had dan de levensomstandigheden, waaronder de dieren aan boord verkeerden, niet onge wettigd is. In strijd daarmede is de waarneming van anderen (o. a. van den heer Kiss), die ons mededeelden, dat deze longontsteking als regel steeds voorkomt en in het algemeen het meest van alle ziekten is te vreezente oordeelen naar hetgeen het oppassend personeel aan boord ons dienaangaande vertelde, zijn de verliezen ditmaal nog betrekkelijk gering geweest. Een paard stierf op 11 Augustus plotse ling ten gevolge van eene hersenberoer- te, veroorzaakt door te groote hitte. Waar

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 284