18 Door vuur op korten afstand tegeneen borstwering van harden vasten grond werd gevonden, dat de St. (brisant( granaat bij een trefsnelheid van 270 M ongeveer 0. 5 M. indringt en bij een trefsnelheid van 420 M. ongeveer 1 M. De springwerking na het indringen is echter gering; enkele decimeters grond zijn voldoende om de scherven onschadelijk te maken. Bij vuur op grooteren afstand tegen een borstwering van de zelfde grondsoort en van 2.5 M. bovenbreedte werd bevonden, dat de St. (brisant) granaat zich beter leent voor het z.g. geulschieten dan de ringgranaat. De St. (brisant) granaat is bij het veldkanon tot 1500 M. en bij het bergkanon tot hoog stens 1000 M. daarvoor te gebruiken; gewoonlijk zal een 25 tal projectielen daarvoor voldoende zijn. Op grooteren afstand worden de spreidingen te groot. Ook bij het vuren met het kanon van 7 c.M. L/14 op een loopgraaf op 1800 M. bleek de brisantgranaat betere uitwerking te geven, zoowel tegen de borstwering als tegen de daarachter geplaatste schijven. Intusschen werden beide in uitwerking overtroffen door de granaatkartets. Bij het vuur tegen muren (baksteen van inferieure kwaliteit en riviersteenen) bleek, dat de werking van de buis zoo snel plaats grijpt, dat het projectiel reeds is gesprongen vóór het voldoende is ingedrongen; zelfs bij een muurdikte van 0.30 M. sprong bij groote eindsnelheid geen enkel projectiel daarachter. Wel bleek, dat niettemin de St. (brisant) granaat tegen muren groote uitwerking heeft; deze zal echter geheel afhankelijk zijn van de samenstelling en van de kwaliteit van het metselwerk. Ook omtrent het terugkomen der scherven van de brisantgra naat werden gegevens verkregen. Daarbij bleek, dat, op korten afstand vurende, de snelheid in het springpunt nog zoo groot is, dat van terugkomen der scherven geen sprake is; wel is daarop kans als op grooten afstand, dus onder een grooteren invalshoek en bij kleine eindsnelheid, gevuurd wordt. Bij vuren met het veldkanon op 8000 M. werd b.v. waargenomen, dat scherven tot op 250 M. zijwaarts en 50 M. achterwaarts van het springpunt terug kwamen en bij gunstigen vorm voldoende kracht hadden om nog 6 a 8 c.M. in harden grond te dringen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 30