8 gevolg, dat de beide Inlanders hunne voeten hadden doorge- loopen en hun vergund werd voorloopig zonder schoenen te rijden. De wedana van Tomo had slecht voor de patrouille gezorgd; een onderdak was er niet en de kwaliteit van het gras was schandelijk. Ik verschafte echter mijnen paarden spoedig een standplaats in de stallen van den Wedana zelf, waar zij gedu rende 17 uur uitstekend hebben gestaan. 11 Mei [vijfde marschdag] TomoKossomalang63 K.M. De nachtmarschen behoorden nu tot het verleden. De warmte van Java 's noordkust hadden we achter den rug en bovendien lag bergterrein voor den boeg met zijn eigen aardige moeilijkheden. Om 6 uur 's morgens verliet de patrouille Tomo. Enkele kilometers hadden we gedraafd, toen het geacciden teerde terrein ons dwong om af te zitten en naast de paarden te loopen, eene oefening, die we dezen dag over een traject van 44 K. M. d. i. 3/3 van de geheele route telkens hebben moeten herhalen. Te Tjimalaka, 27 K. M. van Tomo, werd afgezadeld en 3/4 uur gerust Doordat mijn calque niet volgens de nieuwste gegevens was vervaardigd, maakte ik van Tjimalaka tot Soekamantri een Zuidelijken omweg, instede den nieuwen weg te volgen, die deze beide plaatsen verbindt. Met uitzondering van 8 K. M. kort na Tjimalaka, gaat de weg tot Tjikramas zonder ophouden berg-op- en berg-afwaarts; aan draven viel niet te denken. Wij bewogen ons te voet zelfs moeilijk over den gladden weg en werden 's middags tusschen 1 en 3 uur nog verrast door een slagregen, die ons doornat maakte. Om de 15 K. M. werd een kwartier rust gehouden. Voorbij Tjikramas hadden we het zwaarste bergterrein achter ons, hoewel van draven nog geen sprake kon zijn eensdeels door de terreingolvingen, anderdeels door den schandelijken toestand waarin de weg ver keerde Herhaaldelijk moest de patrouille naast de verschillende bruggen door het water waden, soms gepaard aan een omweg; hier mankeerde het brugdek over een afstand van 2 Meter, daar waren de planken vervangen door losse ronde bamboes. Een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 312