2 ne vuurmonden een afdoend buiten gevecht stellen van op korten afstand staande en goed zichtbare artillerie in korten tijd en met betrekkelijk weinig munitie verkregen kan worden, stijgen de moeilijkheden aanzienlijk zoodra het bepalen van den artilleristischen afstand slechts binnen ruime grenzen mo gelijk, en de plaats der vijandelijke stukken slechts door hun vuur te zien is. Heeft de te beschieten artillerie zich zóó ge maskeerd opgesteld, dat de zijdelingsche richting niet op elk stuk nauwkeurig te geven is, dan vordert het onderdrukken van haar vuur een zoo aanzienlijk munitieverbruik, dat men er in den regel van zal afzien. Naast de hevige, in zeer korten tijd te verkrijgen uitwerking tegen onbeschermde doelen, staat dus de alleen in gunstige ge vallen verzekerde, meermalen veel tijd en munitie kostende uitwerking tegen direct richtende artillerie, en veelal machte loosheid tegenover goed opgestelde indirect richtende artillerie. Het samenvallen van deze twee eigenschappen schept, vooral voor den aanvaller, bijzondere moeilijkheden. Juist de hevige en verrassende uitwerking tegen onbeschermde doelen, maakt het voor de eigen artillerie dringend noodzakelijk deze werking van het vijandelijk geschut zoo spoedig mogelijk te kunnen onderdrukken. Op groote afstanden, en in eenigszins bedekt terrein, kan de aanvallende infanterie trachten de uitwerking van het vijandelijk geschutvuur te verminderen door het aannemen van weinig kwetsbare formaties en door oordeelkundig gebruik te maken van aanwezige dekkingen. Dit is echter niet in elk terrein en niet in elk stadium van het gevecht toe te passen. De artil lerie moet dus op zeker oogenblik de infanterie binnen den kortst mogelijken tijd kunnen ontlasten van het vijandelijk ge schutvuur. Om dit te kunnen bereiken is behalve oordeelkundige vuurleiding, eene innige samenwerking met de andere wapens gedurende het geheele gevecht een vereischte. In de volgende applicatorische studie is getracht een beeld te geven van de wijze waarop de artillerie hare gevechtswerk zaamheid kan uitoefenen. De handelingen der andere wapens zullen daarbij slechts aangegeven worden, voor zoover zij met die der artillerie in verband staan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 324