a. Indeeling van artillerie bij de voorhoede. Door de eigenschappen van het moderne geschut zijn de na- deelen van eene dergelijke detacheering verminderd, en de voor- deelen grooter geworden. Waar bij het oude geschut een batterij van 6 stukken noodig was om eene voldoende artilleristische werking te verkrijgen, kan thans hetzelfde bereikt worden met een sectie, zelfs met een enkel stuk. Het groote bezwaar, dat, door toevoeging van artillerie, de colonnediepte aanzienlijk ver groot en de beweegbaarheid der voorhoede verminderd werden, is daardoor vervallen. Een tweede nadeel aan het indeelen van voorhoedeartillerie verbonden, bestond hierin, dat deze artillerie, in gevecht komende met overmachtige artillerie van de tegen partij, gevaar liep ontijdig vernietigd te worden, vóórdat de artillerie van de hoofdmacht kon ingrijpen. Ook dit bezwaar is grootendeels vervallen dank zij de schilden en de mogelijkheid tot het innemen van gemaskeerde opstellingen. Aan den anderen kant zijn de voordeelen vermeerderd. Het vermogen van de moderne artillerie, om, zelfs met een gering aantal stukken, in zeer korten tijd eene hevige uitwerking te verkrijgen, maakt haar bij uitstek geschikt tot verrassend op treden en tot het onmiddellijk partij trekken van elke fout, door de tegenpartij gemaakt. Die gelegenheid tot verrassing in het allereerste stadium van het gevecht zal in de meeste gevallen slechts benut kunnen worden door artillerie, welke zoo ver mogelijk naar voren, dus bij de voorhoede, ingedeeld is. De artillerie der hoofdmacht zou daarvoor veelal te laat komen, vooral omdat het, zooals later zal blijken, niet gewenscht is deze artillerie ver naar voren in te deelen. Wordt dus door de toevoeging van artillerie zelfs van een enkel stuk de offensieve kracht der voorhoede aanmerkelijk vergroot, in nog meerdere mate is dit het geval met het defen sief vermogen. Al moge de voorhoedeartillerie er niet altijd in slagen de eigen infanterie tegen het vijandelijk geschutvuur te beschermen, zoo verleent toch de groote atstootende kracht van haar snelvuur aan de voorhoede een krachtigen steun tegen aanvallen van 's vijands zijde en stelt zij haar daardoor in staat om, zonder hare veiligheid in gevaar te brengen, de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 327