20 De schokbuis bleek onvoldoende gevoelig; bij 7 c.M. L/28en 7 c.M. L/14 was de ontsteking respectievelijk op 1000 en 800 M. niet gewaarborgd. De tijdschokbuis werkte goedde schokinrichting bleek steeds voldoende gevoelig. Een groot bezwaar dezer buizen is, dat ze niet geopend kunnen worden zonder ze te beschadigen; bovendien zijn de buizen van aluminium, welk metaal in de tropen ongeschikt is voor buizen. De patroonhulzen zijn van messing; ter beproeving waren er ook eenige van aluminium ontvangen. De messingen hulzen hebben bij het veldkanon goed voldaan, zoowel nieuw als nadat ze reeds een of tweemaal gebruikt waren en weder gekalibreerd. Klemming kwam slechts een hoogst enkele maal en niet in ernstige mate voor. In het bergkanon geven de nieuwe messingen hulzen geen afdoende afsluiting, zoodat gasontsnapping daarbij regel is; deze is echter niet van zoo ernstigen aard, dat hierdoor stremming zou ontstaan bij het vuren. De vervuiling van het sluitstuk is toch slechts gering. Na eenmaal of tweemaal gebruikt te zijn, geven de hulzen betere afsluiting; ze zijn dan minder stug dan de nieuwe hulzen. De nieuwe aluminium hulzen geven in het veldkanon goede gasafsluiting, doch klemmen dikwijls na het schot, soms zoodanig, dat ernstig oponthoud ontstaat. Blijkbaar is dan de grens van veerkracht overschreden. Ze werden niet voor de tweede maal gebruikt. In het bergkanon voldoen de aluminium hulzen daarentegen goed, zoowel nieuw als eenmaal gebruiktze geven een goede gasafsluiting, terwijl klemming na het schot niet voorkwam. De voor het bergkanon bestemde projectielen kunnen in het veldkanon worden gebruikt met de daarvoor berekende schoots- tafel; alleen zal door mogelijk verschil in vluchttijd het regelen van de springhoogte der granaatkartetsen wat meer tijd vorderen. Ten slotte werden nog proeven genomen omtrent de veiligheid

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 32