9 hierheen, in draf." Hij verkent voorts op hoogte 13 de plaats voor zijne stukken, doet deze, zoodra zij aankomen, aan den voet der hoogte afleggen en, achter den hoogterand blijvende, zoo gedekt mogelijk, opstellen met directe richting, [d). Bij de hoofdmacht heeft inmiddels het volgende plaats gehad. Tijdens den marsch heeft de Alg. B. den Art. C. alles mede gedeeld wat de opdracht betreft en hem op de hoogte gehouden van de ingekomen berichten. Bij den Art. C. marcheeren behalve de luitenant-adjudant, de trompetter en de ordonnans, van iedere batterij één wacht meester-verkenner. Om 740 houdt de hoofdmacht halt bij Be Stulpde Alg. B. gaat met den Art. C. naar voren, op een der hoogten ten Z. W. van M. P. 80. en ziet daar de ontwikkeling en het gevecht der voorhoede. De weerstand door de voorhoede ondervonden, wijst, in ver band met de vroeger ingekomen berichten, op de mogelijkheid dat de hoofdmacht geheel of gedeeltelijk in gevecht zal moeten komen. Om in dat geval het in stelling komen der artillerie te bespoedigen, verdient het aanbeveling den beschikbaren tijd te benutten tot het doen van verkenningen. De Alg. B. geeft daartoe aan den Art. C. mondeling de volgende aanwijzing „Verken het heuvelachtig terrein ten Z. van den straatweg, met het oog op eventueel in stelling komen van de artillerie." Uitvoering der opdracht. Om het in stelling komen, zoo daartoe de order wordt ge geven, te bespoedigen, is het gewenscht dat de batterij-com mandanten zich in de nabijheid van den Art. C. bevinden. Voorts doet de vraag zich voor of het aanbeveling verdient dat zij den Art. C. bij diens verkenning vergezellen. Men moet daarbij rekening houden met het feit, dat het gevaar dat de verkenning door den vijand gezien wordt, toeneemt met het aantal personen dat de verkenning uitvoert. Aangezien in het behandelde geval, de verkenning slechts een zeer voorloopige is, meent de Art. C. te kunnen volstaan met het naar voren doen komen van de batterij-commandanten. Hij geeft daartoe

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 331