10 aan den ordonnans de order„verzoek de batterij-commandanten hier te komen, aan den voet van de hoogte, en daar te wachten." Aan een artillerie-verkenner draagt hij op: „beveilig mij voor overvallingen uit die (Z.) richting." Hij verkent voorts het terrein zoowel met het oog op directe als indirecte richting, en plaatst de 2de verkenner op het obser vatiepunt (14) met de opdracht: het voorgelegen terrein te blij ven waarnemen. Daarna begeeft hij zich weer naar den Alg. B. Om 815 komt bij den Alg. B. het volgende bericht van de cavalerie „De W. voet van de Heidorper hoogte is door blauwe infanterie bezet." „730 marcheerde een vijandelijke colonne, sterkte onbekend, doch minstens twee bataljons, op den straatweg van D naar B, ongeveer bij de ophaalbrug." Het bezet zijn van de Heidorper hoogte doet vermoeden dat de opdracht niet zonder gevecht zal worden uitgevoerd, het tweede gedeelte van het bericht wijst bovendien op de mogelijk heid van een opmarsch der blauwen in Z. of Z. W. richting. Het spoedig in werking komen van de artillerie wordt dus waarschijnlijk. Aangezien de juistheid en snelheid waarmede de vuureenheden hunne schietopdrachten uitvoeren, aanzienlijk worden verhoogd wanneer eenigen tijd van voorbereiding be schikbaar is, verdient het dus thans aanbeveling de artillerie niet langer in de marschcolonne te laten staan, maar haar de gevechtsformatie te doen aannemen. Daar de vijand slechts uit één richting verwacht kan worden, en het terrein een gedekt innemen en verlaten der stellingen mogelijk maakt, kunnen in dit geval beide batterijen in bewakingsstelling geplaatst worden. Op grond van deze overwegingen geeft de Alg. B. aan den Art. C. de volgende order: „De artillerie in stelling brengen ten Z. van den straatweg. Opdracht: De verkenning van de Heidorper hoogte dekken en ondersteunen. Ik laat de opening van het vuur aan U over. De vleugels der artillerie zullen door infanterie gedekt worden."

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 332