14 De B. C. meet voorts met het richttoestel den terreinhoek op den onderkant van het bosch bij de keiktoren, de hoogte van den horizon aldaar en, met de richtliniaal, op zijn kaart, de afstanden tot: 't Konijnenboschde hoogten tusschen molen en bosch, cle Tol enz. Intusschen rijdt de batterij op. De lijn, waarin de stukken moeten afleggen, is door hulprichter en trompetter aangegeven. De stukscommandant van den inschietvuurmond, door den oudsten S. C. vóór den opmarsch aangewezen, doet onmiddellijk na 't afleggen zijn vuurmond pl. m. 6 pas van de baak stellen, ongeveer in de lijn: baak-richttoestel B. C., en richt, met den door den hulprichter opgegeven hoekmeterstand, op dit toestel. Hij richt daarna, zonder iets aan den stand van den vuurmond fce veranderen, den kijker op het, door den oudsten S. C. aan te wijzen, hulprichtpunt en leest den hoekmeterstand af. De Ct. van de rechter Sectie heeft inmiddels de vuurmonden doen plaatsen ongeveer in de lijn: inschietvuurmond-hulprichtpunt, en laat daarna, met den door den linker vuurmond afgelezen hoekmeterstand, op dat punt richten. De stukken komen daar door evenwijdig te staan, de linker vuurmond gericht op den kerktoren; de richting wordt verzekerd door een baak te plaatsen op pl. m. 50 M. in de richting van den op 0 gestelden hoekmeter. De B. C. ontbiedt, zoodra de richting afgeloopen is, den oudsten S. C., deelt hem de opdracht mede en draagt hem en den hulprichter de waarneming van een gedeelte van het ter rein op. Om 810 staat de artillerie met voorbereide richting in stel ling. De direct richtende batterij bij a en de indirect rich tende bij c. De Alg. B. bevindt zich, met den Art. C. op een der hoogten ten Z. W. van M. P. 80. Bij de blauwe partij is het detachement uit B, voorafgegaan door de cavalerie, die de vijandelijk patrouilles op de Hei- dorper hoogte terugdreef, om 64'1 te Heidorp aangekomen. De voorhoede zendt één peleton naar de Duinen tot dekking.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 336