17 lemmerd te worden, geeft order de stukken terug te trekken tot aan den voet van de hoogte. Dit kan geschieden zonder verliezen. Hij verkent daarna pl. m. 50 M. meer naar 't Z. een opstellingsplaats voor indirecte richting (e), doet de stukken daarheen brengen en stelt ze met evenwijdige richtlijnen in de richting van den Kerktoren. Inmiddels hebben de tirailleurs van de 1ste en 2de Com pagnie der voorhoede, op pl.m. 1200 M. van den voet der Heidorper hoogte gekomen, infanterievuur ontvangen. Aanvan kelijk is niet te zien van waar het wordt afgegeven, later blijkt dit te zijn van uit de Tol en omgeving. De voorhoede Ct. doet de tirailleurlinie rechts verlengen dooi de 3de Cie. en zendt een verkenningspatrouille naar het Ko nijnenbosch. De Art. C. hoort sedert eenigen tijd infanterievuur uit de richting van de Heidorper hoogte. Het gelukt hem niet te be palen vanwaar dit vuur afgegeven wordt, ook van zijne B'i. Cn. ontvangt hij dienaangaande geen meldingen. Ter nadere verkenning zendt hij een wachtmeester en een korporaal, ver kenners, naar de Duinen met de volgende opdracht: „Daar, achter die hoogte, ligt onze eigen infanterie; in de nabijheid van den straatweg, meer links, moet de voorhoedeartillerie staan. Ga en vraag bij een van beide inlichtingen omtrent de plaats vanwaar de vijandelijke infanterie vuurt". Om 910 wordt door de voorhoedeartillerie het vuur geopend op de Tol en omgeving, terwijl korten tijd daarna bij den Alg. B. het volgende bericht van den Voorhoede Ct. inkomt: „de W. voet der Heidorper hoogtebij de Tol en omgeving, is door vijandelijke infanterie bezet. Een verkenningspatrouille kreeg vuur uit het Konijnenbosch.'" Aangezien deze gegevens betreffende den vijand, voor den Alg. B. onvoldoende zijn, besluit hij de verkenning voort te zetten en geeft daartoe de volgende bevelen. Aan den Voorhoede Ct.: „Het 1ste bataljon treedt onder mijn rechtstreeksch bevel, de Sectie artillerie onder dat van den Art. C. Blijf het verkennend gevecht voortzetten, het 2de bataljon komt rechts van U." Bjjl. 20 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 339