23 tevens blijkt de noodzakelijkheid om, alvorens de tot den aan val aangewezen troepen zich onder het bereik van de ver dedigende artillerie wagen, de eigen artillerie zóódanig op te stellen dat zij in staat is het zusterwapen onmiddellijk te ont lasten van het vijandelijk geschutvuur. Elke minuut, die hierbij verloren gaat, kost grootere ver liezen. Daarom moet de plaats waar en de wijze waarop de beschermende artillerie gereed staat, zóó zijn, dat het vijandelijk artillerievuur, althans dat van direct richtende batterijen, in den kortst mogelijken tijd bedwongen kan worden. Gewenscht is hiervoordirecte richting en korten afstand. Maar ook de artillerie, die tot opdracht heeft de eigen infanterie rechtstreeks te steunen, door haar vuur te richten op het aan te vallen gedeelte der stelling, zal niet op grooten afstand mogen blijven. Zij dient toch haar vuur vol te houden ook al komen de eigen troepen op weinige honderden meters van de vijandelijke stelling. Daartoe is noodig dat zij voortdurend in verbinding blijve met de eigen infanterie, vriend en vijand goed kunne onderscheiden, en de ligging van haar vuur nauwkeurig waarnemen. Ook voor haar is daarom verkorten van den afstand noodzakelijk. Beide batterijen zullen dus van stelling moeten veranderen. De Dui nen bieden voor een tweede stelling zeer groote voordeelen. Ze zijn langs een omweg ten N. van den straatweg, gedekt te bereiken. Hoe de stellingverandering geschiedt, zal door den Art. C. wor den geregeld. Van de nog beschikbare 2 bataljons, benevens één Cie van het 2de bataljon, wenscht de Alg. B. anderhalf ba taljon te bestemmen voor den aanval, de rest blijft in reserve. De aanvallende troepen zullen déboucheeren uit de omgeving van Heizicht. Vóóraf wenscht de Alg. B. echter de zekerheid te bezitten dat de artillerie, die den opmarsch zal dekken, in hare 2de stelling gereed staat. Hij geeft in verband daarmede de volgende orders: 10!0. Order van den Alg. B. aan den Art. C. (mondeling). „Ik ben voornemens een omvattenden aanval te doen uitvoeren op den Z. vleugel van de stelling, en zal daartoe anderhalf bataljon langs Heizicht doen oprukken. De artillerie zal den aanval dekken en ondersteunen en daartoe een 2de stelling in nemen in de Duinen. Zendt mij bericht zoodra één batterij met

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 345