27 later ordonnansen ziet wegrijden en stofwolken opstijgen, geeft hij aan de indirect richtende batterij last: „tegen de Duinen grens te schieten en zich gereed te houden eventueel oprijdende artillerie met snelvuur te begroeten." De batterij schiet met één stuk grenzen van 200 M. en stelt hare vuurmonden, verdeeld over 60 °/00 in de richting van de Duinen. Eenige oogenbiikken later komen de sectiën der 2de batterij van de roode artillerie in stelling. De linker- en middensectie houden tijdig halt, de stukrijders stijgen af, de stukken worden nog een eind naar voren ge bracht, daarna afgelegd en eerst de vuurmonden vervolgens de caisson door de bediening op de juiste plaats opgesteld. De rechter sectie rijdt, niettegenstaande de waarschuwing van den B. C., te ver met de bespanningen op en wordt daar door een oogenblik zichtbaar. Voor de tegenpartij is dit vol doende om het in stelling komen te kunnen constateeren, zoodat onmiddellijk het snelvuur vooruitgaand spreiden op de Duinen wordt geopend. De bespanningen van de rechter- sectie staan nog in de stelling. Zware verliezen ontstaan aan personeel en vooral aan paarden. Ook bij de middensectie worden verliezen, voornamelijk aan paarden geleden. Zoodra het vijandelijk artillerievuur zwijgt worden de stukken op de juiste plaats opgesteld. De B. C. ontbiedt de Sectiecomman danten die zich zoo gedekt mogelijk naar hem toe begeven en geeft hun de volgende opdracht: „De batterij moet het terrein bewaken van af den Tol tot aan den Z. voet van de hoogte, teneinde artillerievuur zoo spoedig mogelijk te onderdrukken. De linker sectie observeert in 't bijzonder van af den Tol tot aan den Molende midden sectie van den Molen tot aan den Hoogen boomde rechter sectie van af laatstgenoemd punt tot aan den Z. voet van de hoogte. Zoodra de vijandelijke artillerie gezien wordt, richten alle stukken daarop. Ik zelf zal aangeven welke sectiën het vuur zullen openen. Om ll5 staat de 2de batterij in stelling (bij g, en f);

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 349