22 opwaarts tot een maximum van 23° en afwaarts tot 25°, ter wijl bovendien tal van slooten, zoowel in rechte als in schuine richting, over en door gereden zijnterrassen tot een maximum hoogte van 1 M. werden opgereden, en langs terrassen van diezelfde hoogte werd afgedaald. Verder werden de stukken en caissons meermalen in bouwland en tegen hellingen door de bespanningen of door de bedieningsmanschappen in batterij gebracht en over aanzienlijke afstanden met handen verplaatst. Bij de vergelijkende rijproeven tusschen V.S. en K.T. ma terieel werd in 36 proefmarschen een afstand van 742 K.M. afgelegd. De volgende punten werden bij de proef nagegaan: Punt I. Invloed van het gewicht en de stabiliteit van het geheel uitgeruste stukmet en zonder opgezeten manschappenbij hel vervoer met de bij de veldartillerie in gebruik zijnde inheemsche paarden. Door weging van de geheel uitgeruste stukken, zijn de vol gende uitkomsten verkregen 7 c.M. L/28 V. S1239 K. G. 7 c.M. K.T. zonder schild1271.5 7 c.M. K T. met schild1372 n caisson1239.— terwijl het gewicht van het geheel uitgeruste stuk van 7 c.M. L. A. bedraagt1187.— De commissie deed de ervaring op, dat er geen bezwaar be staat het tot dusverre voor Indië als maximum beschouwd ge wicht van 1190 K.G. te overschrijden; er kon zelfs bij een gewicht van 1372 K.G. (7 c.M. L/28 K.T. met schild, zonder op gezeten manschappen) gedurende de rijproeven geen meerdere vermoeidheid van de paarden geconstateerd worden. In aanmerking moet echter worden genomen, dat de voer tuigen van het snelvuurveldgeschut wèl, die van het tegenwoor dige veldgeschut niét van paardenspaarders zijn voorzien ge weest, zoodat, indien het waar is dat het gebruik van paar denspaarders 20% hooger voertuiggewicht toelaat, het boven staande ruimschoots verklaard wordt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 34