30 werd veroorzaakt door het feit dat de aanvallende infanterie onzichtbaar werd. Toen de linker sectie der 2de batterij in de Duinen het vuur opende op de blauwe sectie bij is dit door den Art. Ct. al. daar gezien. Yan de roode sectie blijken, nu door het vuurde aandacht op de juiste opstellingsplaats gevestigd wordt, de bovenschilden gedeeltelijk zichtbaar te zijn. Er biedt zich voor de indirect richtende artillerie van den verdediger eene gunstige gelegenheid aan, om deze sectie van den aanvaller te bestrijden. Nog tijdens het snelvuur, dat de sectie in de Duinen op de blauwe artillerie afgeeft, ontvangt de roode sectie G. K. T. vuur van af eene onbekende opstelling. Hoewel geen materieele verliezen worden veroorzaakt, heeft dit vuur echter tengevolge dat de juistheid van de bediening der roode sectie er door wordt verminderd. Na een snelvuur met G. K. T., gaat de blauwe artillerie over tot langzaam vuur met G. K. T. S., daarna met G. De schoten vallen steeds dichter bij de roode stukken. Een voltreffer tegen het onderschild stelt het linkerstuk voor goed buiten gevecht en doodt het grootste deel der bediening, ter wijl een projectiel dat zeer dicht naast het rechterstuk aanslaat, een rad van den vuurmond gedeeltelijk verbrijzelt en de be diening voor de helft buiten gevecht stelt. Intusschen zijn de tirailleurs van de eerste linie der aan vallende bataljons op pl. m. 1200 M. van het Konijnenbosch genaderd en ontvangen zij infanterievuur. Bij de blauwe partij is, toen de aanval op den Z. vleugel zich teekende, door den Alg. B. aan den Art. C. order ge geven één sectie der indirect richtende batterij met directe richting bij l op te stellen, teneinde bij het afslaan van den aanval behulpzaam te zijn. Om 1219 is de toestand als volgt: Roode partij. I en II y-R-y- liggen met tirailleurlinieën op 8 a 900 M. van den vijand, zonder dat het vuuroverwicht blijvend verkregen kan worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 352