23 Bij opgezeten manschappen waren de gewichten: 1519. K.G-. 1551.5 1651.5 1799.- 7 c.M. L/28 V.S. 7 c.M. K.T. zonder schild 7 c.M. K.T. met schild caisson met 8 man 7 c.M. L. A. met 5 bedieningsmanschappen 1537.— Daar met opgezeten manschappen bij gemis aan aszitplaatsen de rem niet bediend kon worden bij de stukken van 7 c.M. L/28 Y. S. en K. T., liet de beweegbaarheid veel te wenschen over reeds bij hellingen van 2J° en meer moesten de bedienings manschappen afzitten om te remmen, daar de achterpaarden met hunne kleine massa daartoe niet meer in staat warenvan draven was dan uit den aard der zaak geen sprake meei Later zijn daarom ook de kanonnen van 7 c.M. L/28 K. f. voorzien van aszitplaatsen, waartoe het noodig was bij het stuk met schilden deze af te nemen. Mits er geremd kan worden, is in de terreinen, waar met op gezeten manschappen gemarcheerd en dus gedraafd kan wor den, van meerdere vermoeidheid der paarden niets te bespeuren, zelfs niet bij de caissons met hun zooveel grooter gewicht. Wat stabiliteit aangaat, voldoet de K. T. evenals deY. S. aan de hoogste eischen, zoowel wat betreft het vierradig voeituig als den enkelen voorwagen. Men heeft die groote stabiliteit van het vierradig voertuig verkregen le. door een beperkte onafhankelijkheid van voor- en ach terstel 22°). door het zoo laag mogelijk brengen van het steunpunt van den oogbout in den affuithaak (dit steunpunt ligt bij het nieuwe materieel 80 m. M. lager dan bij het oude). Volgens Kaiser's Construction der Kriegsfuhrwerke is de hoogste eisch, die men aan de stabiliteit kan stellen, dat de stukken en caissons in staat zijn hindernissen, waarvan de hoogte gelijk is aan de halve middellijn van het rad, te overwinnen, hetgeen voor de proefstukken en caissons overeenkomt met een stabiliteitshoek van 30°. Bij 7 c.M. L/28 Y. S. en bij den caisson is deze hoek juist

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 35