29 cier ook in den beginne voor materiaal, verwisselstukken en voorbewerkte onderdeelen. Punt VI. Soliditeit bij het vervoer. De toepassing van het systeem van beperkte onafhankelijkheid van voor- en achterstel, de geringe asvrijheid, de groote afstand waarop het draaipunt van voor- en achterstel achter de vooras gelegen is, de groote affuitlengte en in verband daarmede de groote afstand der beide assen, zijn alle factoren, die voor de ver binding van voor- en achterstel eene buitengewone stevigheid en een materieel eischen, dat aan de hoogste eischen moet voldoen. In de verste verte echter wordt, wat die verbinding betreft, niet voldaan aan de eischen, die men aan een oorlogsvoertuig moet stellen. En al mogen de aan de affuithaken en oogbouten geconsta teerde gebreken voor een groot deel op rekening gesteld worden van de groote krachten, die bij het overwinnen van hindernissen bij een beperkte asvrijheid optreden, zoo is te gróote weekheid van het gebezigde metaal mede een der hoofdoorzaken. Een gevolg van die vormveranderingen van haak en oog is het zich wijzigen van den normalen disselboomstand. Daar boven dien de invloeden van die buigingen en slijtingen op den nor malen disselboomstand meestal in denzelfden zin werken in stede van elkander te neutraliseeren (zooals bijv. slijting van het oog en het grooter worden van den hoek van den affuithaak kunnen doen) en oorzaak zijn van een verhoogden stand van den disselboom, is spoedig een nieuwe normale disselboomstand verkregen, die niet alleen het besturen van het voertuig moeielijk maakt, doch ook hinderlijk is voor den achterrijder. Het volgende moge tevens als bewijs dienen, hoe weinig er betrekkelijk toe noodig is om een disselboomstand te ontregelen. Bij een der stukken waren een nieuwe Kruppsche affuithaak, waaraan nimmer eenige herstelling verricht was, en een bij den Artillerie Constructie Winkel herstelde oogbout van Krupp in gebruik gesteld. De stand van den disselboom was toen 2°. Toen met dit stuk eenige slooten waren doorgereden, en het stuk daarna zonder opgezeten manschappen over een afstand

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 41