31 Er waren boven de gewone munitie nog 10 patronen met aluminium huls. Beschadigingen, als een gevolg van de rijproef, kwamen niet voor, niettegenstaande er 750 K.M. gereden is. VII. Veiligheid en gemakkelijkheid bij het vervoero.a. met opgezeten manschappen. Uit de genomen rijproeven met opgezeten manschappen, voor gesteld door op het gewicht van 70 K.G. gebrachte poppen, waarvan het zwaartepunt ongeveer overeenkwam met dat van den normalen mensch, is gebleken, dat ook in terreinen, waarin in werkelijkheid onder geene omstandigheden met opgezeten manschappen zoude gereden zijn, de voertuigen zóó stabiel wa. ren, dat zij in dit opzicht aan de hoogst gestelde eischen geheel voldoen. Al bestaat dus voor het bedieningspersoneel, dat op stuksvoorwagen en caisson plaats neemt, ook in snelle gangen op ongelijk terrein, weinig kans op het bekomen van letsel door omvallen van het voertuig, zoo is dit wel het geval door de slechte gelegenheid voor de opgezeten manschappen om zich behoorlijk vast te houden, terwijl voor de met front naar achteren geplaatste manschappen op de voorwagens nog daarbij komt, dat ze geene gelegenheid hebben zich met de voeten schrap te zetten (deze manschappen zitten met hoog opgetrok ken knieën). De commissie stelde voor, om op den voorwagen uitsluitend manschappen met front naar voren te plaatsen, hetgeen mogelijk is, indien aszitplaatsen worden aangebracht. Het aanbrengen van aszitplaatsen is in de allereerste plaats noodig om te kunnen remmen bij het afdraven van hellingen en heeft uit een veilig- heidsoogpunt ook dan nog het voordeel, dat de kans op het doorgaan van stukken zeer verminderd wordt. VIII. lijdbenoodigd voor het in batterij stellen der stukken en het verplaatsen van het stuk met handen. Daar bij het in draf in batterij komen slechts 4 bedienings manschappen beschikbaar zijn bij het Y.S. en K.T. materieel,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 43