37 1°. Aszitplaatsen zijn onafwijsbaar noodig, zoodat het alle aanbeveling verdient om het schild voor een gedeelte zoodanig in te richten, dat aszitplaatsen gevormd kunnen worden. 2°. Het gedeelte, dat niet voor de aszitplaatsen dient, moet afgenomen kunnen worden, om het schietgestel te kunnen ver lichten als het verwerken met handen in enkele gevallen te zwaar mocht blijken (de schilden zouden dan afzonderlijk in de stelling gebracht moeten worden); verder moet dit, geplaatst zijnde, niet hinderlijk zijn bij het met handen bewegen van het stuk en enkele gedeelten niet zóó neergeklapt zijn gedurende het vervoer, dat men de stelschroef niet kan uitdraaien, zooals dit wenschelijk is, om daardoor den staartdruk te verminderen. 3». Het voor zooveel noodig afneembaar maken van het schild is verder noodzakelijk, wil men het stuk door een engte kunnen brengen. 4°. De zijschilden steken bij het vervoer zoover naar achter, dat bij het bedienen van de rem de remmer steeds kans loopt het hoofd te stooten. 5°. De inrichting voor de bevestiging van de zijschilden mag niet, zooals bij het uitgezonden materieel, buiten de as uitste ken, omdat beschadiging daarvan het gevolg is. X. Sterkte van de raden aan affuiten en voertuigen. Zoowel voor het V.S. als voor het K.T. materieel zijn affuit en caissonraden (deze laatste ook voor de voorwagens der stuk ken bestemd) uitgezonden geworden; de caissonraden zijn lichter dan de affuitraden. De raden, behoorende bij het V. S. en bij het K. T. materieel, verschillen eenigszins in constructie. De bij het K. T. materieel behoorende raden hebben in alle opzichten uitstekend voldaan. Om te kunnen nagaan of de caissonraden deugdelijk genoeg waren voor gebruik aan de affuit bij het vervoer (bij het schieten hadden zij voldaan), zijn zij van den aanvang van de rijproef bij de K. T. met schild in gebruik geweest. Daar deze affuit boven dien verzwaard is geweest (hierover later) tot een gewicht van 950 K. G. en daarmede nog in dikwijls zeer zwaar terrein een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 49