38 - afstand van 459 K. M. is afgelegd, zonder dat een enkel gebrek geconstateerd is aan spaken of velgkrans, is hiermede het bewijs geleverd, dat deze raden voor den duur der rijproef voldoende sterk waren om aan de affuit gebruikt te worden. In het geheel werd met deze caissonraden aan de affuit een afstand van 750 K. M. afgelegd. Aan de raden van het V. S. materieel kwamen nog al gebreken voor. Gevolgtrekking Zooals uit de gehouden proeven blijkt, is het V. S. materieel en het K. T. materieel mèt en zonder schild vrijwel in gelijke mate beweegbaar, zoowel wat het geheele stuk als het schiet- gestel betreft, terwijl ook de soliditeit over 't algemeen zeer goed genoemd kan worden. Behoudens de opgemerkte gebreken (waarvan in de eerste plaats te noemen: de onmogelijkheid om met opgezeten man schappen te remmen, de weinig soliede verbinding tusschen voor- en achterstel en de inrichting van het schild), die echter, zooals vertrouwd mag worden, alle veronzijdigd kunnen worden 1), zou dus het beproefde materieel voor invoering in aanmerking kunnen komen. D. Rijproeven met verzwaard veldmaterieel. In verband met de mogelijkheid, dat zwaarder materieel zou worden ingevoerd, werden het K.T. stuk met schild en één caisson verzwaard tot 1700 K.G-., waarbij het schietgestel en de achterwagen een gewicht hadden van 950 K.G. (gedurende korten tijd 1050 K.G.). Later werd het totaal gewicht van 1700 K.G., bij behoud van hetzelfde achterstelgewicht, teruggebracht tot 1500 K.G. 1) De affuiten van 7 e.M. L/28 k.t.l. zijn thans van aszitplaatsen voorzien. De schilden waarmede een van de beide in dienst gestelde kanonnen was uitgerust, zijn daarvoor afgenomen moeten worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 50