89 I. Handelbaarheid van het afgelegde stuk van 950 K. G. De proeven met het verzwaarde materieel werden aangevan gen met een gewicht van 1050 K.G. voor het afgelegde stuk, omdat men in de meening verkeerde, dat het gewicht van het in Zwitserland beproefde kanon zonder schilden 950 K.G. bedroeg. Ten einde over meerdere gegevens te beschikken, wordt ook de handelbaarheid van het afgelegde stuk van 1050 K G. opge geven. Gewicht afgelegde stuk. 1050 K.G. Druk op den grond. 103 van den in den affuithaak. 78 staart j in de hand. 79 Welke gewichten bijna overeenkomen met die der niet ver zwaarde K,T. met schilden, respectievelijk 106,77,79. K. G. Het met handen in batterij brengen van het stuk over harden grasgrond, waarvan 25 M. onder 10° en 35 M. onder 7°, met 8 man en 1 St. Ct. vorderde bij verzwaarde K T. met schild 20 min., niet verzwaarde K.T. zonder schild 3J Daar het bleek, dat de manschappen hunne krachten niet op de voordeeligste wijze konden aanbrengen, werden aan de affuit van de verzwaarde K.T, iets voor de schuurplaten tot raden, 2 handvatten aangebracht (waardoor de manschappen met de eene hand kunnen trekken en met de andere kunnen duwen tegen den achterkant van den vuurmond) en verder aan den staart eveneens 2 handvatten. Wordt toch aan de bestaande handvatten aan den staart gewerkt, zoo stooten de manschap pen met hunne knieën tegen de kanten van de staartplaat. Dat de handelbaarheid van het stuk door het aanbrengen van de bedoelde handvatten gewonnen heeft, blijkt uit het volgende: 1 St. Ct. en 8 kanrs. in 9 min. 1 St. Ct. en 12 kanrs. in 4J konden thans het verzwaarde stuk onder dezelfde omstandig heden over denzelfden afstand verplaatsen. Ondervolgende staten geven een overzicht van de handelbaar heid, eerst van het stuk van 1050, daarna van 9o0 K.G., en van den caissonachterwagen van 950 K.G., waarbij ter vei ge-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 51