46 ken, tengevolge van herstelling van een scharnier van het schild, en waarbij ook uitsluitend langs hoofdwegen met hellin gen tot een maximum van 5° werd gemarcheerd, waren de paarden in 't geheel niet vermoeid. Ook bij een anderen marsch bij het opgaan van een helling- van 8°, die zeer glad was, werd de verzwaarde K.T. met schild zonder overmatige krachtsinspanning opgetrokken. Bij een marsch van 30 KMin 7 uur langs hoofd- en secun daire wegen, met hellingen tot een maximum van 5°, waren de paarden bij thuiskomst niet vermoeid, behalve één paard, dat ook bij het lichtere materieel steeds blijken gaf eerder vermoeid te zijn. Bij een exercitie in de batterij school op een zeer modderig exercitieveld waren de paarden niet meer vermoeid dan die van de andere bespanningen. Bij een marsch van 17 K.M. in 6J uur langs een zeer ge- accidenteerden weg met hellingen van 15° en 20 tot 30 M. lang, en waarin zeer scherpe bochten en modderige gedeelten voor kwamen, konden de paarden van de verzwaarde K.T. met schilden een helling van 15°, lang 25 M. metzachten kleigrond, niet oper moest afgelegd worden, het stuk werd door 16 man naar boven gebrachtbij de VSen de caisons was afleggen onnoodig. Na 4J uur gemarcheerd te hebben, waren alle bespan ningen zeer goed op adem, met uitzondering van die van de verzwaarde K.T., die zeer vermoeid was, zoodat 25 min. rust gehouden moest worden. Bij een marsch langs hoofdwegen en een secundairen weg, waarbij in 6| uur—het in batterij komen hieronder begrepen een weg van 23 K.M. afgelegd werd, waren de paarden van de K.T. zonder schild, Y.S. en 7 c.M. L.A. niet vermoeid. De verzwaarde K.T. met schild was niet in staat eene helling op te komen, en zelfs met eene bespanning van 8 paarden, waar onder een voorspan, dat nog weinig gedaan had, bleven de paar den, na eene helling van 300 M. onder 9° en daarna één van 60 M. onder 6° opgegaan te zijn, staan. Afgaande op de verkregen resultaten, achtte de commissie het vierradig voertuig van 1700 K.Gr bespannen met 6 paar den, in vlak terrein langeren tijd, in geaccidenteerd terrein slechts tijdelijk, voldoende beweegbaar.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1908 | | pagina 58